BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS4.1Data i czas utworzenia: 2012-10-17  22:09:33
tytuł: AmigaOS 4.1u2 Classic - Pierwsze kroki

napis


Uruchamianie systemu następuje w dwóch etapach. Pierwsze uruchomienie Amigi powoduje że wszystko startuje i jest wykonywane poprzez wbudowany Kickstart 68k. Sprawdzi on czy na partycji startującej znajduje się plik startup-sequence, który zawiera "bootloader" Kickstartu nowego systemu. Załaduje on nowy Kickstart do pamięci, zabezpieczy go przed nadpisaniem i uruchomi go, następnie całkowicie przełączy się na procesor PowerPC i zresetuje Amigę. Zauważ że ten jeden, samodzielny restart jest potrzebny tylko wtedy gdy pierwszy raz włączysz Amigę. Każdy następny restart systemu nie wymaga dodatkowego restartu, od tego momentu wszystko jest "po staremu".

Gdy nowy kickstart rozpocznie ładowanie nowego systemu, zauważysz wzrost prędkości tego procesu. Po załadowaniu i uruchomieniu Workbencha, powinieneś wykonać jeszcze kilka czynności zależnie od tego jaką posiadasz konfigurację.

Jeżeli używasz karty graficznej z minimum 4MB pamięci graficznej i nie wykonałeś wstępnej konfiguracji systemu na etapie instalacji, zostanie uruchomiona konfiguracja poinstalacyjna, która pozwala na szybką konfigurację połączenia Internetowego, skorygowanie i konfigurację rozdzielczości ekranu, konfigurację karty dźwiękowej, możliwość zainstalowania dodatków (Extras) lub konfigurację Locali oraz układu klawiatury. Kreator ten nie uruchomi się na układach AGA.

Kreator pierwszego uruchomienia i wstępnej konfiguracji

Instalujemy wybrane dodatki (Extras - Select and install contributed programs), w mojej opinii te:
 • AISS - systemowy dodatek, kolekcja grafik, z których korzystają przeróżne programy. Dodatkowa kolekcja grafik to aż 3500 różnych plików graficznych upiększających system i oprogramowanie.
 • AmiDVD - program umożliwiający nagrywanie danych na płyty CD/DVD. Nie posiada funkcji kopiowania płyt. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Utilities.
 • AmiFTP - prosty klient FTP, Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Internet.
 • Directory Opus 4 - Świetny program do zarządzania danymi znalazł swoje miejsce w nowym systemie na stałe. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Utilities.
 • DiskImage Device - systemowy dodatek, pozwala na montowanie obrazów przeróżnych mediów (CD,DVD,dyski, dyskietki, itd.). Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock.
 • Filer - odpowiednik Directory Opus 4, specjalnie stworzony z myślą o Amiga OS4, nie znam jego możliwości ale zainstaluję aby przekonać się o tym. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Utilities.
 • IBrowse - dobrze znana przeglądarka wśród amigowców o klasycznych korzeniach. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Internet.
 • OWB - nowoczesna (na Amidze) przeglądarka stron www. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Internet.
 • pFTP - kolejny klient FTP, przekonamy się co potrafi. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Internet.
 • Ranger - program potrafiący zdiagnozować system i wyświetlić mnóstwo przydatnych informacji. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Utilities.
 • Remote Desktop Connection (RDC) - program umożliwiający przejęcie pulpitu systemów rodziny Windows (NT4TS/2000/2003/XP/Vista/7) i zdalną pracę. Osobiście bardzo mi brakowało takiego narzędzia w Amigowym systemie. Instalator domyślnie lokuje program w AmiDock a pliki instaluje w SYS:Internet.
 • TuneNet - Odtwarzacz muzyki i dźwięków, obsługuje różne formaty za pomocą pluginów. Wygląd można dostosować do swoich potrzeb za pomocą skór np. z WinAmp-a.
Rozdzielczość ekranu
Tuż po doinstalowaniu dodatkowego oprogramowania, zapewne pierwsze co chciałbyś zrobić to ustawić lepszą rozdzielczość ekranu. Jeżeli używasz układów AGA, instalator nie skopiował żadnego sterownika monitora do systemu. Otwórz partycję systemową, następnie katalog Devs i dalej Monitors. Zrób to samo dla Storage i Monitors. Teraz skopiuj wybrane sterowniki Monitora z Storage/Monitors do Devs/Monitors. Uruchom skopiowane sterowniki do Devs/Monitors dwukrotnie klikając na ich ikony. Wybrane tryby będą dostępne w preferencjach ScreenMode.

Preferencje konfigurowania ekranu - Screen Mode Teraz, otwórz partycję systemową następnie kolejno katalogi: Prefs/Presets/Default. Katalog Default zawiera predefiniowane ustawienia, 640x480, 800x600 etc. Dwuklik na wybranej rozdzielczości i zaczekaj kilka sekund aż załadują się preferencje. W czasie ładowania wybranych preferencji rozdzielczości, obraz może kilka razy mrugnąć, Workbench może zostać zamknięty i ponownie otwarty. Kiedy system ustabilizuje się, kliknij w Save Theme to utrwali wybrane ustawienia.

Teraz, zamknij katalogi Default, Presets i uruchom preferencje ScreenMode. Wybierz rozdzielczość ekranu pasującą do wybranych ustawień Preset. Kliknij w Test aby sprawdzić czy monitor może wyświetlić wskazaną rozdzielczość. Jeżeli może, kliknij w Zapisz aby utrwalić wybór.


Blanker
Następnie, możesz chcieć otworzyć katalog Utilities/Commodities (Wskazówka: Jeżeli dwuklikniesz na katalog jednocześnie mając wciśnięty prawy klawisz Amiga, katalog nadrzędny zostanie zamknięty automatycznie, zwalniając miejsce na blacie Workbencha oraz zasoby). Spójrz na dostępne programy Commodities, może chcesz któreś przenieść do katalogu WBStartup, szczególnie warto ScreenBlankerEngine> jeżeli nie został przeniesiony na etapie Configuration Fix-Up instalacji.

Internet
W końcu możesz chcieć skonfigurować połączenie z Internetem. Konfiguracja jest bardzo prosta, otwórz partycję systemową, następnie katalog Internet. Odnajdź ikonę New Connection i uruchom. Pojawi się kreator konfiguracji połączenia New Connection Wizard. Postępuj zgodnie z jego instrukcją, teraz to naprawdę jest łatwe.

Preferencje konfigurowania ekranu - Screen Mode Ekran
Jeżeli posiadasz model karty Voodoo inny niż w wersji 3, to jest bardzo możliwe że wyświetlany obraz jest kiepskiej jakości (rozciągnięty, przesunięty, jakieś śmieci graficzne itp.). Problem jest dobrze widoczny szczególnie przy zmianie rozdzielczości ekranu. W rozwiązaniu tego problemu pomoże włączenie opcji Włącz przerwania w preferencjach ScreenMode -> zakładka Monitory. Nie zapomnij kliknąć w przycisk Zapisz monitor. Po tej operacji mój obraz zsynchronizował się z monitorem LCD. PAMIĆTAJ! że karty Vooodoo 4 oraz 5 NIE obsługują DDC (Display Data Channel), jest to mechanizm automatycznej konfiguracji monitora z posiadaną kartą graficzną. NIE WOLNO włączać opcji Automatycznie wykryj ustawienia jeżeli nie masz karty Vooodoo3 lub Radeon.

Jeżeli dotarłeś tak daleko, na sam koniec to spójrz na AmiDock, znajduje się tam ikona o nazwie WBHelp. To dobre miejsce aby odkryć nowe i ulepszone możliwości Workbench-a.

Powrót


Autor: Pekdar


Kontakt