BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS4.1Data i czas utworzenia: 2012-11-03  19:09:32
tytuł: AmigaOS 4.1 Update 4 - Instalacja

napis


ikonkaPoniższy opis zawiera jedynie informacje, które dotyczą Amigi klasycznej.

Rozpakowanie archiwum
Niby sprawa prosta a jednak nie tak do końca. Po rozpakowaniu archiwum za pomocą LHA w pliku "ReadMe.txt" można przeczytać w punkcie pierwszym że, ważne jest aby rozpakować archiwum za pomocą systemowego Program UnArc programu Unarc a nie LHA. Rzecz rozbija się o bity protekcji plików, które są zawarte w archiwum aktualizacji. LHA rozpakowując archiwum nie ustawia ich poprawnie a robi to systemowy program Unarc. Jeżeli rozpakowałeś archiwum programem LHA, usuń rozpakowane dane i zrób to jeszcze raz ale już przy użyciu programu Unarc.

Wymagania aktualizacji
Tę aktualizację można zainstalować jedynie na Amiga OS 4.1u3. Aktualizacja nie zadziała na starszych wersjach systemu.

Ograniczenia z punktu widzenia Amigi klasycznej
W tej aktualizacji nadal nie ma obsługi USB2.0 dla Amigi klasycznej. Użytkownicy klawiatury AmigaOne podłączonej poprzez adapter Lyra do Amigi 1200, raczej będą musieli zresetować ustawienia adaptera Lyra do domyślnych ustawień fabrycznych.

Instalacja
Uruchom instalator i wykonuj kolejno czynności, o które prosi. Pamiętaj aby przed zainstalowaniem aktualizacji, koniecznie wykonać kopię zapasową partycji systemowej. Albo najlepiej wszystkich danych - licho nie śpi.

Uruchomienie instalacji Warunki licencji aktualizacji czwartej
Na drugiej "stronie" instalacji trzeba oczywiście zatwierdzić warunki licencji, zafajczamy kwadracik i klikamy Next.

Wybierz partycję systemową, na której zainstalujesz aktualizację czwartą
Zazwyczaj Instalator samodzielnie poprawnie ustawi ścieżkę dostępu do zasobu (partycja systemowa) gdzie ma być zainstalowana aktualizacja. W tym wypadku jest to SYS: gdyby jednak z jakiegoś powodu Instalator wskazał niewłaściwy zasób, wtedy należy ręcznie ustawić właściwą partycję.

Instalator wykonuje czynności przygotowawcze
Teraz instalatory wykona kilka czynności, między innymi wykona kopię zapasową KickLayout oraz kopię ustawień preferencji DefIcons. Klikamy w Next.

Kopiowanie plików
Kopiują się dane... długo to nie potrwa. Po skopiowaniu plików, klikamy w Next.

Instalacja RunInUAE
RunInUAE możemy zainstalować teraz lub później korzystając z dołączonego programu instalacyjnego w katalogu RunInUAE, ja instaluje teraz. no i zaczęło się... Instalator zapytał czy chcemy instalację prostą (Simple) czy zaawansowaną (Advanced). Wybieramy zaawansowaną.

Wybierz miejsce instalacji programu RunInUAE
W nowym oknie o nazwie "Where should RunInUAE be installed?" należy wskazać gdzie chcemy zainstalować program. Ja zostawiam tak jak jest na print screenie i klikam w OK. Czy mam obecnie zainstalowany E-UAE? pyta Instalator, oczywiście że nie odpowiada użytkownik po czym w następnym oknie klika w OK.

Requester wyboru instalacji
Czy chcemy skorzystać z już zainstalowanego (wcześniej) Workbench-a 3.x czy może utworzyć nową instalację. Oczywiście klikamy w Create a new one i tworzymy nowy katalog dla Workbench-a 3.x. Instalator zapyta o kluczyk WHDLoad, jeżeli posiadamy takowy. Ja mam więc skopiowałem klucz do SYS:S/ gdzie sugerował instalator i wskazałem mu ten plik.

Ustawianie rozdzielczości ekranu programu RunInUAE
Teraz do rozdzielczości ScreenMode należy dodać obsługę rozdzielczości ekranów 320x240@60 oraz 320x256@60. Koniec ustawień, klikamy w OK i rozpoczynamy instalację. Dysk zaczyna rzeźbić, pliki kopiują się a na końcu tej operacji pojawi się mały requester z przyciskiem OK. No przynajmniej u mnie tak było. Słowo. Już myślałem że to wszystko... a jednak nie. Uraczy nas jeszcze jeden requester z przyciskiem OK i informacją o tym że, jeżeli po uruchomieniu E-UAE ekran będzie czarny, należy ustawić w RunInUAE domyślną rozdzielczość ekranu na 640x480 (VGA). Więcej informacji o tym problemie w dołączonej dokumentacji programu RunInUAE.

Czwarta aktualizacja zainstalowana
Koniec instalacji aktualizacji. Pozostało wykonać zimny restart (Ctrl+LALT+PALT).


Bonus - RunInUAE - czyli odpalamy starocie na nowym systemie
Wraz tą aktualizacją klienci Amiga OS 4.1.4 otrzymują oprogramowanie umożliwiające emulację każdej Amigi klasycznej. Wszystkie pliki zawarte w tej aktualizacji pochodzą z oryginalnych i legalnych źródeł. Zauważ że pliki te (pliki ROM i Workbench) zostały przekazane użytkownikom wyłączenie na własny użytek. RunInUEA umożliwia w prosty sposób uruchomienie oprogramowania a w szczególności gier Amigi klasycznej na nowych Amigach wyposażonych w system Amiga OS 4.1.4. Zapoznaj się z dokumentacją RunInUAE aby dowiedzieć się w jaki sposób należy korzystać z tego programu. Poniżej znajdują się adresy stron www, które zawierają legalne kopie gier Amigi klasycznej.

www.back2roots.org
www.dream17.info
thalion.exotica.org.uk
www.amigafuture.de
www.amigaland.de
www.factor5.de
gremlinworld.emuunlim.com
www.sodan.dk
www.lemonamiga.com

Co nowego dla klasyka ? (ważniejsze)
 • Nowy katalog o nazwie "Emulacja"/"Emulation", zawiera oryginalne! ROM-y oraz kompletny Workbench, który można używać legalnie na emulatorach Amigi jak np. UAE. Wraz w tym uaktualnieniem dostarczono chyba wszystkie obrazy ROM-ów klasycznych Amig włącznie z modelem CD32.
 • Nowy sterownik scsi.device dla Amigi klasycznej umożliwiający włączenie i korzystanie ze stronicowania pamięci (partycji SWAP).
 • Dodano mały program, który "uciszy" klikanie stacji dysków klasycznej Amigi, niby małe a cieszy.
 • Dodano program RunInUAE, instalowane opcjonalnie wraz z aktualizacją.
 • Wsparcie DefIcon dla RunInUAE.
 • Zaktualizowano stos TCP/IP i ulepszono obsługę DHCP.
 • Zaktualizowano MUI i usunięto zauważone błędy.
 • Naprawiono błąd związany z pustymi nazwami ikon katalogów w czasie wykonywania operacji Drag and Drop.
 • Naprawiono błąd związany z wyświetlaniem nieprawidłowych rozmiarów plików dla niektórych obiektów Workbench w trybie tekstowym.
 • Naprawiono błąd transpozycji kolorów sterownika 3DLabsParmedia2.
 • Naprawiono błąd związany z niespójnym zachowaniem / pracą WBRun.
 • Naprawiona biblioteka elf.library, która mogła zakłócać działanie programów pracujących z wykorzystaniem obiektów współdzielonych.
 • Poprawiono proporcje gadżetów użytych na szerokich ekranach.
 • Poprawiono kernel w zakresie obsługi małej ilości dostępnej pamięci.


Workbench AmigaOS 4.1 Update 4 Wsparcie dla klienta
FONT face="arial" COLOR="#FFFFFF" size="2">Bezpośrednie wsparcie dla klienta znajduje się na forum.hyperion-entertainment.biz Oraz na oficjalnej stronie AmigaOS: www.amigaos.netPo instalacji
System załadował się bez najmniejszego problemu. Oczywiście tak jak przy aktualizacji nr 3 tak i tu pierwsze co rzuciło mi się w oczy to nowa informacja na górnym pasku menu, że system uruchomiony z aktualizacją czwartą. Od razu zauważyłem że przyspieszeniu uległy operacje dyskowe. Pliki wyświetlają się w oknach niemal natychmiast. Robi bardzo pozytywne wrażenie. Poprawa prędkości działania pomiędzy Amiga OS4.1u2 a Amiga OS4.1u4 jest znacząca. Widać gołym okiem że poprawie i optymalizacji uległo wiele elementów systemu. Ponownie aktualizacja wpłynęła korzystnie na całokształt pracy systemu tak jak to miało miejsce przy aktualizacji nr 3.Uciszę "klikanie" stacji dyskietek
Program No Drive Click Trochę mnie irytuje ten dźwięk "klikania" stacji dyskietek. Już przywykłem że nie słyszę tego dźwięku. Teraz można to wyłączyć bez stosowania odrębnych programów czy łatek jak to miało miejsce w OS3.x. Otwieramy katalog SYS:Prefs i uruchamiamy program WBStartup. W oknie programu klikamy w Dodaj, z listy dostępnych plików zaznaczamy NoDriveClick i klikamy w OK. Na liście "Moduły startowe" pojawi się nowa pozycja - NoDriveClick, klikamy w Zapisz. Jeszcze jedna drobna zmiana, w parametrach (TOOLTYPE) ikony programu NoDriveClick trzeba wpisać "DONOTWAIT", zapisać zmiany i gotowe. Od tej pory za każdym razem gdy system załaduje się stacja dysków przestanie klikać.

Powrót


Autor: Pekdar


Kontakt