BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS4.1Data i czas utworzenia: 2012-11-04  18:11:36
tytuł: AmigaOS 4.1 Update 5 - Instalacja

napis


ikonkaPoniższy opis zawiera jedynie informacje, które dotyczą Amigi klasycznej.

Rozpakowanie archiwum
Niby sprawa prosta a jednak nie tak do końca. Po rozpakowaniu archiwum za pomocą LHA w pliku "ReadMe.txt" można przeczytać w punkcie pierwszym że, ważne jest aby rozpakować archiwum za pomocą systemowego Program UnArc programu Unarc a nie LHA. Rzecz rozbija się o bity protekcji plików, które są zawarte w archiwum aktualizacji. LHA rozpakowując archiwum nie ustawia ich poprawnie a robi to systemowy program Unarc. Jeżeli rozpakowałeś archiwum programem LHA, usuń rozpakowane dane i zrób to jeszcze raz ale już przy użyciu programu Unarc.

Wymagania aktualizacji
Tę aktualizację można zainstalować jedynie na Amiga OS 4.1u4. Aktualizacja nie zadziała na starszych wersjach systemu.

Ograniczenia z punktu widzenia Amigi klasycznej
W tej aktualizacji nadal nie ma obsługi USB2.0 dla Amigi klasycznej. Użytkownicy klawiatury AmigaOne podłączonej poprzez adapter Lyra do Amigi 1200, raczej będą musieli zresetować ustawienia adaptera Lyra do domyślnych ustawień fabrycznych.

Instalacja
Uruchom instalator i wykonuj kolejno czynności, o które prosi. Pamiętaj aby przed zainstalowaniem aktualizacji, koniecznie wykonać kopię zapasową partycji systemowej. Albo najlepiej wszystkich danych - licho nie śpi.

Uruchomienie Instalacji Warunki licencji aktualizacji piątej
Na drugiej "stronie" instalacji trzeba oczywiście zatwierdzić warunki licencji, zafajczamy kwadracik i klikamy Next.

Wybierz partycję systemową, na której zainstalujesz aktualizację piątą
Zazwyczaj Instalator samodzielnie poprawnie ustawi ścieżkę dostępu do zasobu (partycja systemowa) gdzie ma być zainstalowana aktualizacja. W tym wypadku jest to SYS: gdyby jednak z jakiegoś powodu Instalator wskazał niewłaściwy zasób, wtedy należy ręcznie ustawić właściwą partycję.

Instalator wykonuje czynności przygotowawcze
Teraz instalatory wykona kilka czynności, między innymi wykona kopię zapasową wszystkich plików KickLayout oraz pliku konfiguracji DefIcons. Klikamy w Next.

Kopiowanie plików...
Kopiują się dane... długo to nie potrwa. Po skopiowaniu plików, klikamy w Next.

Instalacja lub aktualizacja RunInUAE
RunInUAE możemy zainstalować teraz lub później korzystając z dołączonego programu instalacyjnego w katalogu RunInUAE, ja instaluję teraz.

Wybierz miejsce instalacji programu RunInUAE
Instalator wykrył że mamy zainstalowaną wcześniejszą wersję RunInUAE. Należy wybrać jedną z dwuch możliwości, jeżeli chcemy skorzystać z wcześniej zainstalowanej wersji - klikamy Yes i nic się nie zmieni a nowe RunInUAE nie zostanie zainstalowane. Ja klikam w No bo chcę zainstalować nowszą wersję. Dalej Instalator zapytał czy chcemy prostą instalację (Simple) czy zaawansowaną (Advanced). Wybieramy zaawansowaną. W nowym oknie o nazwie Where should RunInUAE be installed? należy wskazać gdzie chcemy zainstalować program. Domyślnie instalator ustawi katalog wcześniejszej instalacji (SYS:Emulation/) i tak zostawiamy jak jest - klikam w OK. Czy chcemy przeinstalować E-UAE amigfx v0.8.29? - klikamy w Yes. Gdzie powienien zostać zainstalowany E-UAE? Domyślnie instalator ustawi katalog wcześniejszej instalacji (SYS:Emulation/) i tak jest OK. Czy chcemy skorzystać z już zainstalowanego (wcześniej) Workbench-a 3.x? Oczywiście klikamy w nie (bo stary jest niekompletny). Czy chcemy skorzystać z istniejącego katalogu Workbench 3.x? Oczywiście że tak i klikamy w Use an existing one. Gdzie znajdują się nasze pliki Workbench-a 3.x? pyta instalator i domyślnie ustawia poprawną ścieżkę na SYS:Emulation/Workbench3.1/ - oczywiście zgadzamy się z jego domyślnym ustawieniem i klikamy w OK.
Installation will now begin! krzyczy instalator. Koniec ustawień, klikamy w OK i rozpoczynamy instalację.


Instalacja piątej aktualizacji ukończona
Dysk zaczyna rzeźbić, pliki kopiują się a na końcu tej operacji pojawi się mały requester z przyciskiem OK, na którym pisze że instalacja ukończona. Jeżeli wystąpiły jakieś błędy podczas instalacji, należy spróbować jeszcze raz. U mnie wszystko było najlepszym porządku i klikam w OK. Koniec instalacji aktualizacji. Pozostało wykonać zimny restart (Ctrl+LALT+PALT).RunInUAE - nowsza wersja - czyli odpalamy starocie na nowym systemie
Wraz z tą aktualizacją klienci Amiga OS 4.1.5 otrzymują oprogramowanie umożliwiające emulację każdej Amigi klasycznej. Wszystkie pliki zawarte w tej aktualizacji pochodzą z oryginalnych i legalnych źródeł. Zauważ że pliki te (pliki ROM i Workbench) zostały przekazane użytkownikom wyłączenie na własny użytek. RunInUAE umożliwia w prosty sposób, uruchomienie oprogramowania a w szczególności gier Amigi klasycznej na nowych Amigach wyposażonych w system Amiga OS 4.1.5. Zapoznaj się z dokumentacją RunInUAE aby dowiedzieć się w jaki sposób należy korzystać z tego programu i jakie zmiany zaszły w sposobie obsługi. Poniżej znajdują się adresy stron www, które zawierają legalne kopie gier Amigi klasycznej.

www.back2roots.org
www.dream17.info
thalion.exotica.org.uk
www.amigafuture.de
www.amigaland.de
www.factor5.de
gremlinworld.emuunlim.com
www.sodan.dk
www.lemonamiga.com

Co nowego dla klasyka ? (ważniejsze)
  • Kompletny Workbench 3.1 w wersji instalacyjnej na potrzeby UAE.
  • Zaktualizowany RunInUAE, instalowany opcjonalnie wraz z aktualizacją.
  • Zaktualizowano MUI i usunięto zauważone błędy.
  • Naprawiona biblioteka elf.library, która mogła zakłucać działanie programów pracujących z wykorzystaniem obiektów współdzielonych.
  • Nowy, asynchroniczny mechanizm uruchamiania sieci nie spowalniający uruchomienie systemu.
  • Wraz z tym uaktualnieniem do systemu dodano bibliotekę camd.library.
  • Ulepszone Warp3D dla kart graficznych opartych na układzie Parmedia2.


Workbench AmigaOS 4.1 Update 5 Wsparcie dla klienta
FONT face="arial" COLOR="#FFFFFF" size="2">Bezpośrednie wsparcie dla klienta znajduje się na forum.hyperion-entertainment.biz Oraz na oficjalnej stronie AmigaOS: www.amigaos.net Dodatkowo uruchomiono stronę Wiki dokumentującą AmigaOS, ta strona może okazać się bardzo pomocna w rozwiązywaniu problemów i uzupełnieniu wiedzy o AmigaOS.


Po instalacji
System załadował się bez najmniejszego problemu. Oczywiście tak jak przy aktualizacji nr 4 tak i tu pierwsze co rzuciło mi się w oczy to nowa informacja na górnym pasku menu, że system został uruchomiony z piątą aktualizacją. Nie zauważyłem radykalnego przyśpieszenia pracy systemu ani też spowolnienia. Chyba jest tak samo względem aktualizacji czwartej. Zmianie uległa Startup-Sequence, znikła linia dotycząca ATA3.driver i pojawiło się trochę nowych wpisów. Poza tym po staremu.Powrót


Autor: Pekdar


Kontakt