BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS4.1Data i czas utworzenia: 2012-11-16  22:28:44
tytuł: AmigaOS 4.1.5 - Kilka usprawnień

napis


Uważam że dobrym pomysłem jest tuż po instalacji piątej aktualizacji wykonać kilka czynności optymalizujących nasz system. Zmodyfikujemy plik SYS:S/Startup-Sequence oraz wyłączymy zbędne moduły w pliku SYS:Kickstart/KickLayout-A4000, które niepotrzebnie zajmują cenną pamięć naszej Amigi.

1. Modyfikacja sekwencji startowejStartup-Sequence po modyfikacji
Uruchamiamy program NotePad i ładujemy plik Startup-Sequence z katalogu S (SYS:S/Startup-sequence). Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z tego że, wiele małych plików system ładuje do pamięci RAM podczas swojej pracy jak i programy, które korzystają z tych samych, systemowych rozwiązań. W mojej opinii zupełnie niepotrzebnie pliki te zajmują cenną pamięć i równie dobrze, można trzymać je na dysku. Poniższa modyfikacja w żadnym wypadku nie zubaża funkcjonalności systemu.

W otwartym notatniku z załadowanym plikiem Startup-Sequence. Tuż nad linią Assign >NIL: T: RAM:T wklejamy tę linię:
SYS:c/delete >NIL: SYS:T/#? QUIET

następnie linię C:Assign >NIL: T: RAM:T zamieńmy na:
C:Assign >NIL: T: SYS:T

Kolejną linię C:Assign >NIL: CLIPS: RAM:Clipboards zamieńmy na:
C:Assign >NIL: CLIPS: SYS:Clipboards

Zapisujemy zmieniony plik S-S. Na partycji systemowej tworzymy dwa nowe katalogi (bez ikon) o nazwach kolejno T i Clipboards. Można wykonać to w prosty sposób wybierając z górnego menu Workbench->wykonaj polecenie... i wpisać:
makedir SYS:T SYS:Clipboards
zatwierdzamy i gotowe.


2. Modyfikacja KickLayout
Kickstart w nowym systemie ma budowę modułową. Potrzebne moduły (sterowniki, pliki konfiguracyjne i inne rozwiązania) można włączyć a niepotrzebne wyłączyć. Aby wyłączyć zbędny moduł należy zorientować się, który plik KickLayout.... w katalogu SYS:Kickstart jest używany przez nasz system. Patrząc na nazwy plików KickLayout... wydaje się być to trywialnie proste. Wystarczy wybrać odpowiedni plik dla naszego modelu Amigi.

Otóż tak NIE JEST! Przynajmniej w przypadku mojej Amigi. Mój model to Amiga 4000D, nie wiem dla czego ale Kickstart korzysta z pliku KickLayout-A4000T (przeznaczony dla Amigi Tower) zamiast KickLayout-A4000, który przeznaczony jest dla Amigi Desktop. Nim zorientowałem się że system korzysta z niewłaściwego pliku, trochę czasu upłynęło.

Korzystanie z właściwego pliku KickLayout ma wpływ na zastosowanie odpowiednich modułów dla naszego modelu Amigi. Niewłaściwy KickLayout, może ale nie musi prowadzić do destabilizacji pracy systemu, gdyż ładowane są złe moduły. W jaki sposób zorientować się czy mój Kickstart korzysta z właściwego pliku KickLayout? Ja znam dwa sposoby:

KickLayout
 1. Wyłączyć plik KickLayout-A4000 zmieniając jego nazwę. Jeżeli okaże się że mamy właściwy KickLayout to system przejdzie do konsoli AmigaDOS i już wiemy że to ten. Jeżeli system załadował się "bez kaszlu" i wszystko działa jak poprzednio tzn. że to NIE TEN KickLayout jest w użyciu i powtarzamy numer ze zmianą nazwy pliku i tak w kółko aż do skutku. Kiedy już zorientujemy się, który to plik, wystarczy ponownie zmienić nazwę pliku KickLayout na właściwą za pomocą polecenia rename i zresetować system, aby wszystko wróciło do normy.
 2. Bardziej elegancki sposób to edycja S:Startup-Sequence i zamieniamy linię:
  BootLoader
  na
  BootLoader VERBOSE
  Zapisujemy zmiany. Przeróbkę pliku S-S wykonałem w systemowym Notepad, świetnie się do tego nadaje. Resetujemy Amigę na zimno (Ctrl+LALT+PALT). Przełączamy się na wizję portu Video RGB (AGA). Trzeba bardzo uważnie pilnować momentu, w którym Amiga rozpoczyna start z dysku. W tym właśnie momencie pojawi się obraz z AmigaDOS, po którym będzie przewijało się całe mnóstwo informacji. Notabene w tym gąszczu informacji jest wiele cennych wskazówek czy coś działa lub nie działa właściwie w naszym systemie i co może być tego przyczyną. Warto zapoznać się (z grubsza) z tymi informacjami.

  Wróćmy do meritum sprawy, trzeba bardzo szybko nacisnąć klawisz Spacji, aby zatrzymać przewijane informacje możliwie jak najwcześniej. Początek zawiera potrzebne nam informacje o ładowanym pliku KickLayout. Jak widać na moim zdjęciu, mimo że mam model Amigi 4000D to i tak w użyciu jest plik KickLayout-4000T (zły!) mimo że Instalator poprawnie wykrył model mojej Amigi podczas instalacji systemu.
Teraz gdy już wiem, z którego pliku korzysta mój Kickstart, muszę skorygować ten błąd i wykonam to w następujący sposób. Uruchamiamy NotePad i ładujemy do niego SYS:S/Startup-sequence. Odszukaj linię:
BootLoader VERBOSE
i zamień ją na: BootLoader FILENAME "SYS:Kickstart/KickLayout-" VERBOSE , np:
BootLoader FILENAME "SYS:Kickstart/KickLayout-4000" VERBOSE
Zapisz zmiany i zamknij Notepad. Więcej o dostępnych opcjach dla programu BootLoader dowiesz się z dokumentacji: SYS:Documentation/kernel/BootLoader.doc Po wprowadzonych i zapisanych zmianach w S-S wykonujemy zimny reset (Ctrl+LALT+PALT). Musimy powtórzyć "numer z szybką spacją", jakkolwiek to brzmi - już wiemy co należy zrobić. Gdy już upewniliśmy się że system korzysta
z właściwego pliku KickLayout, ładujemy S-S do notatnika i możemy usunąć polecenie "VERBOSE" przy BootLoader aby niepotrzebnie niedrażniło nasze okno, AmigaDOS z dziesiątkami a może nawet i setkami wyświetlanych informacji.

Wyłączamy zbędne moduły
Uruchamiamy NotePad i ładujemy stosowny plik, teraz u mnie jest właściwy czyli SYS:Kickstart/KickLayout-A4000.Moduły wyłączamy wstawiając znak ; (średnik) na początku linii. Oczywiście pośród modułów, które wyłączamy może znajdowaę się sterownik obsługujący Twój sprzęt, pamiętaj aby ten moduł NIE wyłączaę, chyba że celowo chcesz aby wybrane urządzenie NIE było obsługiwane w Twoim systemie. Wyłączamy następujące moduły:

;MODULE Kickstart/JXFileSystem ;ten system plików jest bardzo dobry ale ma jedną zasadniczą wadę, w przypadku uszkodzenia jego struktury - nie ma narzędzi za pomocą których można naprawić uszkodzenie bądź odzyskać dane. Ja wyłączam ten moduł, nie planuję korzystać z niego. Jeżeli pojawi się w moich rękach dysk, który korzysta z tego systemu plików to wystarczy włączyć w KickLayout ten moduł i będzie grało.

Moduły do obsługi kontrolerów SATA (mając dysk FastSCSI z pełną obsługą DMA, nie planuję korzystać z tego typu urządzeń):
;MODULE Kickstart/sii3112ide.device.kmod
;MODULE Kickstart/sii3114ide.device.kmod
;MODULE Kickstart/sii3512ide.device.kmod

Moduł używany wyłącznie z mostkami Prometheus i Firestorm, jeżeli masz taki mostek, zostaw ten moduł włączony. W przeciwnym wypadku wyłącz:
;MODULE Kickstart/sii0680ide.device.kmod

Systemowy Shell Zbędny moduł wyłączamy:
;MODULE Kickstart/nvram.config

Przeróżne karty graficzne, których nie mam i nie chcę ładować tych modułów do pamięci:
;MODULE Kickstart/3DLabsPermedia2.chip
;MODULE Kickstart/ATIRadeon.chip
;MODULE Kickstart/CVisionPPC.card
;MODULE Kickstart/Graffity.card
;MODULE Kickstart/PicassoII.card
;MODULE Kickstart/Piccolo.card
;MODULE Kickstart/Spectrum.card
;MODULE Kickstart/CirrusGD542X.chip
;MODULE Kickstart/PiccoloSD64.card
;MODULE Kickstart/Pixel64.card
;MODULE Kickstart/CirrusGD5434.chip
;MODULE Kickstart/PicassoIV.card
;MODULE Kickstart/CirrusGD5446.chip
;MODULE Kickstart/RetinaBLT.card
;MODULE Kickstart/NCR77C32BLT.chip
;MODULE Kickstart/CyberVision.card
;MODULE Kickstart/S3Trio64.chip
;MODULE Kickstart/CVision3D.card
;MODULE Kickstart/S3ViRGE.chip
;MODULE Kickstart/Domino.card
;MODULE Kickstart/TsengET4000.chip
;MODULE Kickstart/Merlin.card
;MODULE Kickstart/TsengET4000W32.chip

Workbench - Ikony Preferencji Jeden moduł obsługujący kontroler USB, którego nie mam też mogę wyłączyć:
;MODULE Kickstart/highway.usbhcd


Ufff... trochę tego było prawda? Zapamiętaj aby przez przypadek nie wyłączyć swojej karty graficznej. Jeżeli tak się stanie, system uruchomi się na układach AGA. Oczywiście dramatu nie będzie, wystarczy że znów załadujesz plik KickLayout do notatnika i włączysz odpowiedni moduł a po restarcie wszystko wróci do normy. Na koniec, w moim przypadku włączę jeden moduł:
MODULE Kickstart/BootDevice

Na mojej Amidze uruchamiam również OS3.9. Jego systemowa partycja (3dh0:) ma priorytet startu wyższy niż systemowa (DH0:) partycja OS4.1. Za każdym razem, gdy chcę skorzystać z OS4.1, muszę wchodzić do Early Startup Menu i ręcznie wskazywać partycję, z której ma uruchomić się system. Programiści OS4.x pomyśleli o takiej sytuacji na Amidze klasycznej i dodali możliwość skonfigurowania priorytetu startu partycji systemowej OS4.x w taki sposób aby po pierwszym załadowaniu Kickstartu OS4.x pamiętał, z której partycji ma się uruchamiać gdy wykonamy reset (mechanizm działa tylko z Warm Reset).


Zapisujemy zmodyfikowany plik KickLayout-u. Nie możemy zapomnieć utworzyć pliku SYS:Kickstart/BootDevice. Uruchamiamy Shell i wpisujemy poniższe polecenie zatwierdzając Enterem - uwaga na nazwę partycji!:
Echo >SYS:Kickstart/BootDevice ""
np: Echo >SYS:Kickstart/BootDevice "DH0"
Preferencje Workbencha
Moja systemowa partycja z OS4.x to DH0 i taką też wpisałem. Sprawdzamy czy plik został utworzony i czy jego zawartość jest właściwa:
type SYS:Kickstart/BootDevice


Jak widać na załączonym screen, wszystko przebiegło poprawnie. Wykonujemy "zimny restart" Amigi. Najlepiej wciskając równocześnie klawisze Ctrl+LALT+PALT. Teraz wrócimy do starego Kickstartu i jego ESM, w którym wskażemy jednorazowo systemową partycję OS4.x (u mnie to DH0: ) i od tej chwili, dopóki w pamięci będzie Kickstart z OS4.x, już za każdym razem system uruchomi się automatycznie z systemowej partycji OS4.x. Po załadowaniu Workbench-a, na górnej belce zauważyłem że przybyło mi kilka MB wolnej pamięci RAM i oto chodziło!

A może zmienimy napis na górnej belce?
Nic prostrzego! Otwieramy katalog SYS:Prefs i uruchamiamy Workbench. W oknie programu znajduje się pole tekstowe Format belki ekranu Obecnie znajduje się tam domyślny tekst. Kliknij w przycisk Wstaw znajdujący się obok pola tekstowego, otworzy się nowe okno Wybierz element belki ekranu. W oknie tym wybieramy elementy, które mają pojawić się na belce ekranu. Jak widać na zamieszczonym screen-ie, nie jest filozofią zrozumieć znaczenie poszczególnych elementów. Wybieramy z listy po lewej odpowiednią pozycję, następnie po prawej klikamy w interesujący nas element i wstawiamy. Od siebie dodam że element o konfiguracji Pamięć->Wirtualna->Wolne->MB (%mvmMB) - u mnie nie działa, pokazuje bzdury. A dokładnie to tę samą ilość pamięci co %mfmMB (wolna, dostępna pamięć Fast). Ustaliłem że tag %mvmMB nie działa na klasyku. Zgłosiłem problem programistom systemu.
KoniecPowrót


Autor: Pekdar


Kontakt