BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS4.0Data i czas utworzenia: 2007-12-14  21:38:02
tytuł: AmigaOS 4.0 cz.2 - Instalacja A1k2


Napis

pudełkoPo wprowadzeniu w części pierwszej przyszedł czas na instalację nowego systemu na mojej Amidze. Co będzie potrzebne? Trochę miejsca na dysku, płyta CD i dyskietka instalacyjna. Mój dysk ma tylko 3GB, to stary dysk IDE. Oczywiście nie przeszkadza w niczym abyś miał większy. Pomogłem w instalacji systemu Marcinowi (Biax) na dysku 80GB 7200rpm Seagate. Wszystko poszło bez problemów a więc bez obawy można stosować większe dyski. Dla przypomnienia instalacja ma miejsce na następującej konfiguracji: Amiga 1200, PPC 603e+ 210MHz z oscylatorem 60MHz i kontrolerem FastSCSI 2, 128MB RAM 60ns, 4xEIDE Elboxu, Mediator 1200 PCI, Voodoo3 2000, Forte Media 801-AU, RTL8029AS, HDD 3GB IDE, CDRW IDE, 36GB UltraWide FastSCSI oraz samodzielnie wykonany kontroler obsługi myszki z rolką wg opisu z minetu, kontroler klawiatury elbox, monitor LCD HYUNDAI 19 cali.

Instalacja Amiga OS 4.0
Włącz Amigę i wejdź do menu karty PPC przytrzymując klawisz ESC. Upewnij się że opcja MapROM jest wyłączona. Jeżeli masz problemy ze stabilnością twojego PPC upewnij się że czas dostępu do pamięci jest ustawiony na 70ns. Jeżeli Twoje PPC pracuje stabilnie możesz pokusić się o ustawienie 60ns i Ja tak właśnie mam ustawione. Ponad to na każdym układzie mach mam przyklejony radiator, jak wiadomo większości użytkownikom układy te grzeją się niebotycznie. Sprawdź chłodzenie PPC, musi być sprawne a wentylator w dobrej kondycji (bez warczenia, bulgotania i innych nie określonych dźwięków wydawanych podczas jego pracy). Jeżeli używasz FastATA lub 4xEIDE sprawdź czy Twój CD-ROM jest podłączony do pierwszego (Primary) kanału kontrolera. Sprawdź też czy dysk jest ustawiony jako pierwsze (Master) urządzenie widoczne na taśmie a CD-ROM jako drugie (Slave). Podczas instalacji kanał drugi (Secondary) kontrolera jest niedostępny. Na koniec parę ważnych uwag, koniecznie zanim rozpoczniesz instalację, zrób KOPIĘ BEZPIECZEŃSTWA wszystkich danych. W przypadku gdy podłączysz zupełnie nowy/stary pusty dysk w zasadzie nie musisz robić kopii. Jednak jak to mówią najstarsi górale, licho nie śpi!. Jeżeli masz włączoną Amigę, wyłącz ją na 15 sekund. To ważne aby to co jest obecnie w pamięci zostało usunięte. Wkładamy dyskietkę do stacji dysków i włączamy Amigę, jak tylko włączysz, włóż CD z systemem. Teraz czekamy aż załaduje się z dyskietki program remapujący nowy sterownik scsi.device aby po restarcie CD-ROM mógł wczytać nowy ROM (Kickstart 4.0). Powinien mieć miejsce jednorazowy samoczynny restart po którym CD-ROM powinien zacząć się kręcić i zostanie załadowany nowy ROM i ponownie będzie reset (w sumie 2). Teraz już Amiga uruchomiona jest na nowym Kickstarcie v4.0 do którego można wejść tradycyjnie trzymając przyciśnięte lewy i prawy przyciski myszki lub przytrzymując klawisz Help na klawiaturze Amigi lub End na klawiaturze PC podłączonej poprzez jakiś kontroler klawiatury. Niektórzy mogą zauważyć pewną analogię postępowania przy instalacji jaka miała miejsce przy instalacji systemu Amiga OS 3.9. Tam trzeba było wykonać dyskietkę "Emergency Disk" z której startowała Amiga i można było zainstalować system. Przy Amiga OS 4.0 jest niemal łudząco tak samo. Co zrobić w sytuacji gdy dyskietka zawiodła (padła z nieokreślonych przyczyn), trzeba wykonać nową. Aby to zrobić wystarczy uruchomić Amigę na systemie 3.x i z płyty OS4 uruchomić "Make Bootfloppy". Wracając do instalacji, po dwóch resetach powinien załadować się system instalacyjny. Co w sytuacji gdy tak się nie stanie. Instrukcja wspomina o 3 sytuacjach a ja dodam czwartą która mnie spotkała i możliwe że jeżeli masz kartę BlizzardPPC 603e+ oraz podobną do mojej konfigurację to i Ciebie to spotka. A może nie ;)

Sytuacja 1
Włożyłeś dyskietkę i nic. Flop nawet nie zachrobotał w znajomy sposób. Sprawdź czy napęd który masz jest podłączony prawidłowo. Może wtyczka zasilająca poluzowała się, może taśma wypadła a może jest tak zakurzony że nie może czytać już dyskietek. Kiedyś otwarłem po kilku latach mój napęd bo przestał czytać dyskietki a była potrzeba skorzystania. Okazało się że ilość kurzu stworzyła mały dywanik który skutecznie przeszkadzał głowicy w pracy. Jeżeli okaże się że masz uszkodzonego flopa to czas wymienić na nowy.

Sytuacja 2
Start z dyskietki, załadował się program remapujący scsi.device i reset. Wszystko zgodnie z planem flop zagryza dyskietkę... ale co to... CD-ROM nie startuje a powinien. Może być tak że Twój CD-ROM rozkręca się zbyt wolno aby załapać się na proces startu. Wystarczy otworzyć klapkę i zamknąć, powinno pomóc i CD zacznie się kręcić ładując nowy ROM.

Sytuacja 3
Po drugim restarcie zostałeś uraczony okienkiem shella. Tak jak w przypadku punktu 2 wystarczy otworzyć i zamknąć CD-ROM po czym szybciutko resetujemy Amigę (Amiga+Amiga+Ctrl). Może zdarzyć się tak że gdy na partycji dysku trzymasz OS3.x i priorytet tej partycji jest najwyższy w
stawce dostępnych urządzeń startujących, musisz wykonać restart (Amiga+Amiga+Ctrl) i wejść do Early Startup Menu. Zaznacz na liście startujących urządzeń CD0 i kliknij Boot, powinno pomóc.

O innych przypadkach problemów, instrukcja nie wspomina. Jak zwykle, Pekdar musi coś znaleźć.
Przywitanie instalatoraNo nie byłbym sobą ;) Na mojej konfiguracji jest problem innego rodzaju. Możliwe że tylko u mnie a może nie. Na dzień dzisiejszy nie potrafię tego ustalić dokładniej a więc przejdźmy do

Sytuacja 4
Podłączony dysk 3GB IDE jako Master z partycją na której jest zainstalowany OS3.9 + BB1.
W miejsce istniejącej partycji będę instalował OS4. Zastosowałem się do wskazówek instrukcji
na stronie 9 i 10. Dodatkowo wszystkie urządzenia SCSI wyłączyłem ustawiając w menu karty "NO LUNs". Wkładam dyskietkę, włączam Amigę, wkładam CD z systemem. Flop (HD) załadował remap scsi.device aby po restarcie mogła
wystartować płyta CD i załadować do remapowania nowy ROM, reset. I.... cisza.... jak makiem zasiał. A dziad zbierał słomę.... wracając do tematu, ani CD-ROM ani dyskietka ani dysk nawet nie pierdnie, flop jak miał drugi raz zagadać zgodnie z tym co instrukcja pisze a on nic. Reset i próbuję wejść do ESM i nic. Reset próbuję wejść do menu karty bppc i nic. I co tu zrobić? Powtórka wszystkiego co wcześniej zrobiłem x3 i dalej drapię się po głowie. Myślę sobie... widać ta piaskownica nie jest dla mnie. Coś mnie tknęło żeby spróbować wystartować z dyskietki ale dopiero jak scsi.device będzie uaktualniony przez BB1 OSa3.9. Wyłączyłem Amigę, odczekałem te 15 sekund o których wspomina instrukcja i włączyłem ją z powrotem ale dyskietkę startującą wyjąłem. Pozwoliłem aby wykonał się remap ROM-u z OS3.9+BB1. Po resecie włożyłem dyskietkę startującą z OS4 iUstawienia klawiatury poczekałem chwilkę... i.... jest! Flop chwilkę popracował a CD-ROM zaskoczył, chwilę pomielił, załadował nowy ROM z OS4 i reset. Instalacja ruszyła!

Jak widać można sobie poradzić, sam nie wiem po dziś dzień dla czego i co mnie skłoniło aby zrobić ten reset z OS3.9. Jakkolwiek pomogło i to jest najważniejsze!
Przypuszczam że ma to związek z remapowanym scsi.device ale to już nie mnie osądzać, od tego są programiści co mogło pójść nie tak. Po załadowaniu systemu instalacyjnego przejdźmy do kolejnych kroków instalacji.

Na załączonych zdjęciach instalator przywitał nas requesterem witającym w procesie
instalacji i informujący że zaraz określimy język
w jakim mamy zainstalować system, kraj oraz strefę czasową. Ustawienia te zostaną użyte jako domyślne w zainstalowanym systemie, klikamy Proceed. Znaleźliśmy się przy oknie w którym należy określić to o czym wcześniej pisałem. Warto zauważyć że dostępne są dymki pomocy które krótko objaśniają znaczenie poszczególnych okien, przycisków, warto z nich korzystać. Klikamy na Use i przechodzimy do ustawiania klawiatury o czym informuje nas kolejny requester z przyciskiem Proceed. Myślę że specjalnie nie ma co się rozwodzić, wspomnę tylko że ja ustawiam klawiaturę "Polska (USA) ISO-8859-2" jak zauważysz system ma nowy standard kodowania polskich ogonków zgodny z ISO wszem i wobec panujący w internecie. I bardzo dobrze, skończą się odwieczne problemy i pamiętanie o konwersji znaków gdy wypełniamy jakiś formularz lub wklejamy tekst. Gdy już ustawisz wszystko związane z klawiaturą, sprawdź czy widzisz polskie znaki w polu "Test klawiatury". Media toolboxJeżeli są to wszystko jest OK w przeciwnym razie musisz poprawić ustawienia. Na samym dole jest przycisk "Klawiatura amigowa" ja mam kontroler klawiatury elboxu który był w komplecie z obudową i podłączoną PC-tową klawiaturę. A więc muszę odznaczyć tę opcję. Jeżeli masz podłączoną typową amigową klawiaturę bez żadnych adapterów, to włącz tę opcję. Klikamy Use i naszym oczom ukaże się Workbench :) W tej chwili jesteśmy w systemie instalacyjnym który pozwala już na jakąś pracę. Zobaczmy czy można zaglądnąć na partycję gdzie mam zainstalowany OS3.9. Jak widać na załączonym zdjęciu widać pliki i można nimi zarządzać. W notatniku jest załadowany skrypt startup-sequence z OS3.9. Zobaczmy czego dowiem się o samym systemie gdy wybierzemy menu->....->O systemie? Jak widać Kickstart jest w wersji 52.15, Workbench 52.2, prawa należą do Hyperionu i innych :) Fajnie! klikamy OK i zamykamy requester. Dość tej podniety! Klikamy na AmigaOS4-Installation i po chwili zobaczymy instalator. Czytamy lub nie przywitanie informujące o tym że rozpoczynamy proces instalacji... może daruję sobie dosłowne tłumaczenie tego co tam pisze , język ang. nie jest moją mocną stroną, klikamy Next. Warunki licencji trzeba zaakceptować, inaczej się nie da. Instalator sam powinien wykryć model Twojej Amigi tak jak wykrył model mojej (A1200) i sam zaznaczył właściwą opcję, klikamy Next.Czas na przygotowanie dysku czyli odpalamy Media Toolbox który w systemach 3.x nazywał się HDToolBox. W przypadku Amigi 1200 i kart Blizzard PPC dostępny sterownik dysków jest tylko jeden, scsi.device który obsługuje kontroler IDE. Ustawmy opcję Tryb pracy programu na "Zaawansowany" i klikamy wNowe Early Startup Menu Rozpocznij. Powita nas requester który uprzedza i ostrzega że wybraliśmy tryb zaawansowany i że dostępne są opcje zarządzania dyskiem które mogą być pomocne ale i mogą utrudnić proces instalacji... taaa, klikamy OK. Jeżeli zobaczysz requester informujący o tym że pewne urządzenia zostały podłączone lub... kliknij w przycisk "Tak (sugerowana odpowiedź)". Jak widać na załączonej fotografii, mam jeden dysk IDE tak jak deklarowałem wcześniej, podłączony jako Master na kanale pierwszym standardowego kontrolera Amigi. Widać również nagrywarkę CDRW. Przeznaczyłem cały dysk (jest niewielki) na nowy system więc przejdziemy proces jak gdyby pierwszy raz był podłączony nowy dysk i należy wykonać z tym związane pierwsze czynności. Wybieramy dysk i klikamy w Edytuj RDB/Zainstaluj ponownie... następnie klikamy w Instaluj/odczytaj konfigurację... Media Toolbox odczyta dane producenta dysku, po prawej stronie okna jest kolumna Wielkość logiczna, sprawdź czy to co tam pisze zgadza się a więc wielkość dysku, Liczba sektorów, Wielkość bloku z tym co podaje producent na naklejce dysku. Generalnie powinno się wszystko zgadzać. Po sprawdzeniu klikamy w przycisk OK - zaakceptuj zmiany. Wróciliśmy do głównego okna Media Toolbox, klikamy w Edytuj partycje i systemy plików, mamy pusty dysk lub są partycje jeżeli były wcześniej utworzone na systemie OS3.x. Zakładamy partycję systemową, klikamy w Dodaj partycję, ustawiamy pole Nazwa: na DH0 jeżeli oprócz dysków IDE masz również SCSI (karta bppc+) i tam masz zainstalowany OS3.9, aby nazwy nie dublowały się dodaj jakąś literę do nazwy, np.: WDH0 lub 4DH0. W przeciwnym razie będziesz miał sytuację w której są dwie partycje o tej samej nazwie, oczywiście system sam rozwiąże problem i doda znane ci lub nie: ".0" tuż za nazwą DH0 co w sumie da: DH0.0. Po tej małej dygresji wracamy do naszej partycji. Zaznaczamy Montuj autom. i Bootowalna. Priorytet bootowania jest ważny! Jak już wspomniałem mam SCSI które jest widoczne w systemie i Kickstarcie 3.x aby mieć pewność że dysk IDE wystartuje mi w pierwszej kolejności z systemem 4.0, ustawiam priorytet większy niż ma partycja bootowalna systemu 3.x. U mnie partycja systemu 3.x ma priorytet 1 a więc na partycję systemu 4.0 muszę ustawić 2. Jeżeli nie masz SCSI ustaw priorytet na 1 będzie wystarczający. Ustawmy rozmiar partycji na powiedzmy 800 MB, instalacja wymaga minimum 200 MB, zakładając że będziemy instalować różne programy które mają swoje dodatkowe biblioteki, sterowniki itp. potrzeba więcej miejsca. Dla tego tego 800 MB powinno wystarczyć przewidując również miejsce na tworzenie plików tymczasowych które będą tworzone na urządzeniu logicznym "T:".Etap partycjonowania dyskuDodajmy system plików klikając w Dodaj, usuń lub edytuj systemy plików. Zobaczysz nowe okno w którym mogą występować 2 sytuacje. Jeżeli przeznaczyłeś na instalację nowego systemu dysk który pracował pod systemem 3.x zobaczysz wpis L:FastFileSystem który będzie prawdopodobnie w wersji 45.x należy go koniecznie usunąć! Druga sytuacja jest taka że masz nowy, jeszcze nieużywany pod Amigą dysk i tutaj nie będzie widoczny żaden istniejący na dysku system plików, który może rozpoznać Media Toolbox. A więc klikamy w Dodaj nowy system plików, po chwili gdy rozkręci się CD zobaczysz dostępne systemy plików. Wybierz FastFileSystem i OK. W nowym oknie w polu DosType jest już wpisana wartość, należy zgodnie z instrukcją zamienić ostatnią cyfrę 3 na 7 aby włączyć obsługę długich nazw plików. Pozostałe opcje nie ruszamy i klikamy OK. Wróciliśmy do okna Instalacja i edycja systemu plików tutaj nic nie zmieniając klikamy w OK - akceptuj zmiany. Wróciliśmy do Edycji partycji, przejdźmy do systemu plików klikając w System plików/edycja szczegółów. Ustawiamy Typ: na Standardowy system plików, poniżej zaznaczamy FastFileSystem i Długie nazwy plików. Zapewne zauważyłeś że automatycznie zmienił się Identyfikator, a dokładniej ostatnia cyfra 3 na 7 czyli tak jak informuje o tym instrukcja przy dodawaniu systemu plików. Wszystko się zgadza. Instrukcja również wspomina o tym aby zmienić Wielkość bloku z 1024 na 2048, możesz ale nie musisz tego robić. Ja nie zmieniam i klikam w OK - zaakceptuj zmiany. No i mamy pierwszą partycję! :) Pozostałe tworzymy wedle upodobań w taki sam sposób jak utworzyliśmy partycję systemową, z wyjątkiem tym że już nie musimy dodawać nowego systemu plików, on już jest, wystarczy tylko ustawić wszystko w System plików/edycja szczegółów dla kolejnej partycji Pamiętaj aby ustawić partycję SWAP która będzie wykorzystana w przyszłości. Sugeruję aby ustawić 700 MB powinno wystarczyć. Warto wiedzieć że już nie ma ograniczeń systemowych na wielkość partycji, tzn. są ale jest taki zapas że nie warto się tym przejmować jak to miało miejsce w systemach 3.x. Gdy już założysz wszystkie partycje kliknij OK- zaakceptuj zmiany. Wróciliśmy do okna głównego Media Toolbox, teraz zapiszemy zmiany na dysku klikając w Zapisz na dysku. Potwierdzamy w requesterze że Tak, zapisz! i zamykamy Media Toolbox. Pojawi się requester informujący o tym że należy ponownie uruchomić Amigę. Potwierdzamy klikając Tak, uruchom ponownie już TERAZ!. Zaliczamy reset Amigi, dla tych którzy są ciekawi jak wygląda teraz nowy Kickstart niech przytrzymają oba (Lewy i Prawy) przyciski myszki klawisz HELP na amigowej klawiaturze a na PC klawisz End. Po kilku(nastu) sekundach znajdziemy się w nowym ESM. Na pierwszym planie widać jaki mamy CPU, z jaką częstotliwością jest taktowany, nawet ile MHz ma oscylator który taktuje nasze PPC, ile mamy RAM-u oraz pozostałe dostępne opcje które znamy już Kickstartu w wersji 3.x. Gdy klikniemy w Boot Options powinniśmy zobaczyć nasze co dopiero utworzone partycje. W Display Options znajdzie dobrze znane nam opcje które są dostępne w Kickstarcie 3.x + BB2. Ciekawą zmianą jest Expansion Board... Diagnostic, tutaj widać dużo więcej wpisów niż w Kickstarcie v3.x na mojej konfiguracji. Wracamy do Boot Options, zaznaczamy w lewej kolumnie CD0 i klikamy w Use i Boot. Na tym etapie już możemy wyjąć dyskietkę, nie będzie więcej potrzebna. Usłyszymy charakterystyczne dla amigowych flopów, klikanie. CD sam powinien wystartować i ponownie znajdziemy się w instalatorze. Pierwsze etapy znamy więc nie będę ponownie przytaczał co należy zrobić. Kiedy załaduje się Workbench czas aby sformatować partycję systemową. Pozostałe też można teraz sformatować a można zaczekać z tym aż zakończymy instalację, wybór należy do Ciebie. Zaznaczamy partycję systemową, wchodzimy do menu Ikonki i wybieramy Sformatuj dysk... To jak należy sformatować każdą partycję wydaje mi się że chyba nie muszę przytaczać. Gdy dysk już jest gotowy, uruchamiamy AmigaOS4-Installation. Ponownie widzimy instalator systemu Amiga OS 4.0. Przechodzimy przez punkty które już znamy do momentu kiedy uruchomiliśmy poprzednim razem Media Toolbox, klikamy Next. Wybieramy partycję na której zainstalujemy system, u mnie jest to 4DH0: instalator sam znalazł i ustawił tę partycję, klikamy Next. Trzeba określić na jakiej karcie graficznej będzie pracował nasz system. Ja mam Mediator i Voodoo3 a więc wybieram Voodoo PCI, Ty wybierz odpowiednią kartę dla swojej konfiguracji. Jeżeli nie masz karty graficznej lub nie widnieje na liście musisz pozostawić ustawione domyślnie AGA. Nowy kernel systemu umożliwia wymuszenie wyświetlania natywnych trybów Amigi układów AGA w częstotliwości 31KHz co bardzo ułatwia pracę gdy ma się monitor LCD lub tradycyjny CRT ale nie wspierający trybów 15KHz. Jeżeli masz monitor który potrafi wyświetlić natywne tryby 15KHz to wyłącz opcję Include Boot VGA. Ja zostawiłem włączoną. Teraz wybierzmy rozdzielczość z jaką nasz monitor może sobie poradzić. Mój monitor LCD 19" potrafi wyświetlać obraz z rozdzielczością 1280x1024x60Hz a więc ustawię 1280x1024@60 (64KHz), zanim ustawisz coś na czuja lepiej sprawdź w instrukcji monitora na ile możesz sobie pozwolić. UWAGA! jeżeli wybierzesz źle (zbyt wysoko ustawisz) możesz uszkodzić swój monitor! InstalacjaZostałeś ostrzeżony. Jeżeli posiadasz IDEFix włącz opcję Enable IDEFix support, jeśli nie pozostaw odznaczone. Niektóre stacje dysków w Amigach produkowanych przez Amiga Technologiex, nie są poprawnie rozpoznawane w systemie. Jeżeli Twoja stacja dysków nie jest dostępna w systemie instalacyjnym to włącz tę funkcję, w przeciwnym razie wyłącz. Nie posiadam kontrolera FastATA ani żadnego innego niestandardowego IDE. Jeżeli posiadasz kontroler FastATA dobrze by było włączyć opcję Enable base page access. Chodź może prowadzić to do kłopotów więc warto przetestować czy bez tego Twój kontroler też zadziała. GRex-a nie posiadam więc pozostawiam opcję odznaczoną, klikamy Next. Dotarliśmy do podsumowania instalacji. To moment w którym nie ma już odwrotu! Jeżeli jesteś pewien ustawień kliknij w Next, natomiast jeżeli masz wątpliwości lub pomyliłeś się w ustawieniach, wróć i popraw. Ja klikam Next :) I zaczęła się instalacja! Sugeruję aby iść zrobić sobie kawę/herbatę lub wypić piwko, trochę to potrwa zanim wszystko się zainstaluje. Od momentu kliknięcia w przycisk Next czas kopiowania systemu na mojej konfiguracji trwał 29min. A więc można wyskoczyć nawet na małe zakupy do pobliskiego sklepu mono.... jakiegokolwiek. Po zainstalowaniu wszystkich plików pozostało kliknąć Next. Oto naszym oczom ukazała się chyba najmilsza informacja, że system AmigaOS 4.0 został zainstalowany! :) Kliknijmy więc Finish, wróciliśmy do Workbencha. Wyjmujemy płytę CD z systemem i restartujemy Amigę. Jeżeli wszystko zrobiliśmy jak trzeba system załaduje się i zobaczymy upragniony Workbench. Po załadowaniu systemu z 128 MB dostępnego sprzętowo RAM-u pozostało mi 98,5MB. Oczywiście duże znaczenie ma tutaj tapetologia upiększająca system jak i inne bajery oraz sama rozdzielczość w jakiej jest uruchomiony Workbench. Jak widać nowy system ma swoje potrzeby i to chyba całkiem zrozumiałe. ...Chcąc gonić standardy jakie wyznaczają obecnie najpopularniejsze systemy Windows, Linux, MAC OS X, zapotrzebowanie systemu na RAM będzie co raz większe. Nie oparłem się ciekawości i zmierzę czas ładowania się systemu na tym etapie a więc po załadowaniu ROMu i kliknięciu w Boot w ESM aż do załadowania systemu. Zmierzony czas za pomocą sekundnika mojego ręcznego zegarka to 44s! Jak dla mnie to bardzo dobry czas, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę stary dysk IDE. Ten kto ma barakudę myślę że
będzie miał nieco szybciej nawet na standardowym kontrolerze IDE Amigi. Oczywiście FastATA, 4xIDE itd. poprawią ten wynik znacząco. Szkoda że na tym etapie system nie oferuje obsługi kontrolera FastSCSI na kartach BlizzardPPC, no ale trzeba się cieszyć z tego co się ma. Ostatni test to zmierzenie czasu załadowania systemu od momentu włączenia przycisku zasilania Amigi do załadowania kompletnego systemu. Pomiar również wykonany za pomocą sekundnika mojego ręcznego zegarka to 1min. i 16s (76s) całkiem nieźle. Mam nadzieję że ten nieco przydługi opis okazał się pomocny i rozwiązał nie jedną wątpliwość. Starałem się streszczać ale nowego jest tyle że nie da się w kilkunastu zdaniach przytoczyć wszystkiego. Tak czy inaczej dla mnie była to prawdziwa przyjemność. Enjoy!Galeria pulpitów - tuż po instalacji systemu :)
Galeria 
pulpitów po instalacjiGaleria - proces instalacji systemu
Galeria - proces instalacji systemu

Powrót


Autor: Pekdar


Kontakt