BOING! :) ... Pekdar! :)
...
...
Nowości! Amiga - Recenzje i opisy programów, sprzętu, gier i inne... Astronomia to świetne hobby! Engine3D - Quake, Doom II, Descent I, II, FreeSpaces, Heretic... itd. Informatyka - 1011000101001 Krótkofalarstwo - Jak mnie wciągło...=:) Gościli... Linux Debian m68k - Opis instalacji, moje boje itp. =:) Linki do ciekawych stron Macintosh - Udawany Jabol, opisy gier i programów Packet Radio - Amatroska sieć Krótkofalarska


Wspierane systemy:  Amiga OS3.x Amiga OS4.0 Amiga OS4.1Data i czas utworzenia: 2009-12-24  13:42:20
tytuł: Adapter SCSI<->SCA

CyberstormPPC mojej amigi wyposażony jest w kontroler Ultra SCSI (Small Computer System Interface), który wykorzystuję bardzo intensywnie. Stary dysk Fast SCSI LVD o pojemności 10GB, na którym mam dane zaczynał odmawiać posłuszeństwa. Pomyślałem że pora wymienić go na nowszy i dużo większy. Przejrzałem internet i o dziwo nie ma jakichś oszałamiających pojemności dostępnych od ręki. Kumplowi walał się w szufladzie dysk 36GB UW-SCSI SCA (Single Connector Attachment) 10k rpm! pomyślałem że taki dysk potrafiłby solidnie rozpędzić mój system. Sprawdziłem rynek wtórny aby oszacować ile będzie mnie kosztować taki dysk, okazało się że ceny wahają się w przedziale od 150 (okazjonalnie) do 280zł. Ponegocjowałem z kumplem i otrzymałem dysk prawie za darmo :) Dysk ma nieco inne złącze niż pozostałe dostępne na rynku 68pin lub starsze 50pin. Krótki opis standardu złącza SCA znajduje się poniżej.

Złącze SCA (Single Connector Attachment) - krótka charakterystyka
Złącza SCA używamy do podłączania dysków przeznaczonych do wymiany w trakcie pracy systemu (hot-swap). Dyski te charakteryzuje brak zworek i osobnego złącza zasilania (80 pin, zasilanie i dane w jednym łączu). Na zdjęciu widzimy dysk ze złączem SCA-2 i dysk ze standardowym złączem SCSI-3.
Dysk ze złączem SCADysk ze złączem 68pin
Złącze SCAZłącze 68pin
Adapter - złącze SCADysk ze złączem 68pin
Adapter - złącze SCAAdapter - Złącze 50 i 68pin

Zastanawiałem się jak taki dysk podłączyć do mojego kontrolera, który jest wyposażony o złącze 68pin. Zapytałem wujka google i otrzymałem odpowiedź. Potrzebny jest adapter SCSI<->SCA. Pytanie gdzie taki nabyć? Sprawa nie jest taka oczywista gdyż jest to nieco wyszukana "przelotka" jakiej potrzebowałem. Sprawdziłem rynek wtórny i znalazłem kilka ofert, cena wahała się w przedziale od 20 do 35zł. Nie tak drogo jak się spodziewałem. Udało mi się nabyć nowy egzemplarz za 32zł brutto + koszty przesyłki. Po kilku dniach otrzymałem przesyłkę, w której znalazłem adapter.

Montaż
Jest wręcz banalny, z jednej strony znajduje się złącze SCA, którym nakładamy adapter na złącze dysku a z drugiej strony znajduje się standardowe złącze 68pin żeńskie, na które zakładamy taśmę z wtykiem 68pin męski.

Konfiguracja zworek adaptera
Tutaj należy poświęcić więcej uwagi. Dołączona, mała instrukcja opisuje możliwe konfiguracje zworek. Poprzedni dysk pracował synchronicznie na ustawieniu ID4. Skonfigurowałem zworki dokładnie dla ID4 i tryb pracy synchronicznej w sposób jaki opisuje instrukcja. W bootmenu karty CSPPC w SCSI ustawiłem na max. możliwą wartość transfer danych.

Program UnitControl by Phase5 Uruchomienie
Włączyłem zasilanie, załadował się system, pomyślałem że dobrze idzie. Uruchomiłem program UnitControl Phase5 i zobaczyłem dwie pozycje. Jedną z nich jest właśnie podłączony dysk. Rozpocząłem przygotowanie dysku do pracy w systemie. Po sformatowaniu i skopiowaniu danych nie wystąpiły żadne błędy, żadne problemy w codziennej eksploatacji. Transfer z dysku jaki uzyskałem można sprawdzić pobierając ten plik (moduł SysSpeed).

Podsumowanie
Adapter we współpracy z moim dyskiem sprawdza się doskonale. Od czasu zamontowania użytkuję go bez przerwy i nigdy nie było z nim problemu. Szczerze polecam opisane rozwiązanie, sprawdza się doskonale.


Mała galeria

Powrót


Autor: Pekdar


Kontakt