Spis treści
Z PIERWSZEJ RĘKI: PRODUCENCI GIER

Pozycję lidera na polu komputerowej rozrywki Amiga straciła w pierwszej połowie ubiegłego dziesięciolecia. Jeszcze do niedawna garstka firm produkujących gry na Amigę wydawała kilka tytułów w roku. Tymczasem wraz z pojawieniem się zapowiedzi o nowej Amidze, jaką jeszcze w tym roku ma ustanowić płyta AmigaOne i Pegasos oraz system AmigaOS 4.0 i MorphOS, tempo wydawania gier znacznie spadło, a kilka firm wstrzymało się z wydawaniem nowych produkcji aż do premiery nowej Amigi. Zapytaliśmy największych producentów i wydawców amigowych gier o plany na najbliższą przyszłość.

      Apec Designs, producent "Paybacka", pracuje wyłącznie nad rozszerzeniami do swojej jedynej komercyjnie wydanej gry. Firma ma jednak w planach kolejny produkt. - Wiem już dokładnie co to będzie za gra, ale nie chcę tego na razie ogłaszać - mówi James Daniels z Apec Designs. Nasz rozmówca nie wyklucza możliwości tworzenia gier dla nowej Amigi, ale - jak twierdzi - wszystko zależy od tego, czy nowa Amiga wraz z nowym systemem pojawi się wreszcie na rynku.
      Titan Software, wydawca takich gier jak "Shadow of the 3rd Moon", "Sword" czy wyprodukowany we współpracy z Hyperionem "Heretic 2" i "Shogo: MAD", ma zamiar nadal produkować gry na Amigę. Obecnie firma pracuje nad grą "Descent Freespace", również w kooperacji z Hyperionem. Titan Software chce jednak wydawać w przyszłości gry wyłącznie na nową Amigę. - "Freespace" będzie naszą ostatnią grą wydaną dla "klasycznych" Amig, wszystkie następne gry będą produkowane pod system 4.x - twierdzi Michael Garlich z Titan Computer. Firma ma w swoich planach wiele produkcji, m.in. "Alien Nations" (wraz z dodatkowymi misjami), "Majesty" (plus "Northern Expansion"), "Echelon the Storm" i "Rage Hard".
      Epic Interactive, wydawca gier "Simon the Sorcerer 2" i "Earth 2140", oprócz dodatkowych misji do "Earth 2140" i wydania "Bloodline" firmy Pagan Software nie zamierza nic więcej wydawać w najbliższej przyszłości. - Obecnie pracujemy wyłącznie nad makowymi portami takich gier, jak "The Feeble Files", "Knights & Merchants", "Gorky 17" i "Jack Orlando DC" - relacjonuje Thomas Steiding z Epic Interactice Entertainment GMBH. Nasz rozmówca zaznacza jednocześnie, że część licencji wykupionych na potrzeby makowych konwersji umożliwiającą zastosowanie kodu gier do ich konwersji na system Amigi. - Jednak większość z nich nie ruszy na obecnym amigowym sprzęcie, gdyż wymagają one lepszych kart graficznych i szybszych procesorów - twierdzi Thomas Steiding. - To jest jedyny powód, dla którego nie rozpoczniemy prac nad nowymi grami na Amigę, dopóki płyta AmigaOne nie będzie w sprzedaży - mówi nasz rozmówca.
      Tymczasem Vulcan Software, producent takich gier jak "Genetic Species 3D", "Uropa 2", "Burnout" czy "Valhalla" prawdopodobnie zrezygnował z rynku Amigi, a przynajmniej z rynku związanego z obecnym AmigaOS. Firma nie pracuje nad żadnymi tytułami związanymi z Amigą. Zapytaliśmy, czy firma jest zainteresowana tworzeniem gier dla nowej Amigi. - Sami jeszcze nie wiemy - odpowiada Paul Carrington, szef Vulcan Software Ltd.
      Pagan Software, producent gier dotychczas wydawanych przez Epic Interactive, pracuje obecnie nad kilkoma tytułami. Sztandarową produkcją ma być "Dafel: Bloodline". Chwilowo wstrzymano prace nad "Scavengers" i "Magick", ale tylko do czasu aż "Bloodline" zostanie wydany. Jak twierdzi Thomas Wurgler, przedstawiciel Pagan Software, firma ma zamiar wydawać gry na nową Amigę, czyli AmigaOne. - Chemy wydać "Scavengers" i "Magick" właśnie na tą platformę - mówi Thomas Wurgler.
      Hyperion - producent gier "Heretic 2" i "Shogo: MAD", przygotowuje gry "Majesty", "Worms Armageddon" i "Descent Freespace". Najprawdopodobniej będą to tytuły wydane na nową Amigę. Gra pod tytułem "Sin" na pewno będzie wydana na nowy sprzęt (AmigaOne). Jak twierdzi Ben Hermans z Hyperion Software, firma ma w planach wydanie gry "Soldier of Fortune", jednak prace nie zostały jeszcze rozpoczęte. Hyperion nie zamierza porzucać rynku amigowego i jak najbardziej deklaruje wsparcie dla nowej Amigi. - Wszystkie nasze dotychczasowe gry uruchomią się pod systemem AmigaOS 4.x, a następne tytuły będą dedykowane nowemu systemowi - mówi Benjamin Yoris, przedstawiciel Hyperionu. Zaznacza jednocześnie, że firma prawdopodobnie nie zerwie z dotychczasowym systemem.
      Przedstawiciele odpowiedzialnej za gry "Quake", "Napalm", "Nightlong" i "Myst" firmy ClickBOOM nie chcą zdradzić, jakie mają plany na przyszłość. Nieoficjalnie mówi się o kolejnej po grze "Nightlong" kilkupłytowej przygodówce. Obecnie ClickBOOM poszukuje do współpracy grafików. Nieznane są plany firmy co do nowej Amigi. 
      Wszystko wskazuje na to, że amigowy rynek gier ma się nienajgorzej. Firmy parające się tworzeniem konwersji pecetowych gier czekają na nową Amigę, czyli płytę AmigaOne lub Pegasus wraz z nowym systemem. Prawdopodobnie wraz z pojawieniem się nowego sprzętu rynek nieco odżyje. Krążą plotki, że kilka znanych firm produkujących gry na pecety i konsole zainteresowało się nową Amigą. Ale najpierw nowy sprzęt musi się pojawić, co według zapowiedzi Amiga Inc. ma nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Sławomir Wilk
Spis treści