Spis treści
AMIGA NA INFOSTRADZIE

Przy pomocy Amigi można z powodzeniem korzystać z Internetu, ale nie każdy o tym wie. Istnieją użytkownicy, którzy z Internetem mają niewiele wspólnego lub też wcale. Właśnie do nich skierowana jest kolejna książka Adama i Jakuba Zalepy, zatytułowana "Amiga na infostradzie".

      Adam i Jakub Zalepa mają na swoim koncie kilka wydawnictw, m.in. książkę "Amiga od A do Z", która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zdecydowano o jej dodruku. Wydanie nowej książki świadczy o jednym: istnieje jeszcze rynek osób zainteresowanych pozycjami książkowymi o Amidze, a z tego co się dowiedzieliśmy, książka sprzedaje się nieźle. Ma to tym bardziej duże znaczenie, że od dłuższego czasu użytkownikom Amigi nie była dedykowana żadna książka. Zmieniło się to z początkiem bieżącego roku.
      "Amiga na infostradzie" jest książką gabarytowo przypominającą "Amiga DOS" Marka Pampucha. Od strony introligatorskiej nie ma zastrzeżeń. Mimo że jest klejona, sprawia wrażenie książki trwałej. Pomimo okładek wykonanych z dość miękkiej tektury, podczas jej kilkumiesięcznego użytkowania i przekazywania z rąk do rąk okładki nie połamały się, a rogi pozostały niepozałamywane.
      Na książkę składa się 288 stron, wypełnionych po brzegi informacjami o korzystaniu z Internetu przy użyciu Amigi. Strony ozdobione są czarno-białymi zdjęciami, ilustrującymi omawiany problem. Pierwsze strony książki zdobi napis "skład na komputerach Amiga". Sam skład jest bardzo dobry. Jedyne do czego można się przyczepić to sporadycznie występujące błędy literowe.
      Jak wynika z przedmowy, książka jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników Amigi oraz Internetu. Można ją zdefiniować jako podręcznik dla amigowców stawiających pierwsze kroki w Internecie. Samo określenie "podręcznik" sugeruje, że nie trzeba jej czytać od początku do końca, a raczej korzystać w razie potrzeby, przy pojawianiu się problemów, z którymi będzie miał do czynienia świeżo upieczony użytkownik Internetu. Należy zaznaczyć, że wydawnictwo jest skierowane do użytkowników Amig z systemem co najmniej 3.0 ale mogą z niego korzystać użytkownicy starszych systemów, oczywiście pod warunkiem, że będą mogli uruchomić omawiane w książce programy.
      "Amiga na infostradzie" podzielona jest na dwanaście rozdziałów, przy czym każdy z nich, w zależności od problematyki, dzieli się na sekcje. Ostatnie strony wypełnia słowniczek terminów, podzielony na dwie części: słownik terminów związanych z Amigą i z Internetem. Rozdziały dzielą się na dwie widoczne części: pierwsza, zawierająca podstawowe informacje o łączeniu się z Internetem (opis podstawowych programów, pięć pierwszych rozdziałów) oraz druga, zagłębiająca się w opcje tychże programów.
      Przejdźmy do konkretnego omówienia kolejnych rozdziałów.

ROZDZIAŁ PIERWSZY - CZEGO POTRZEBUJĘ DO PRACY W INTERNECIE?

Rozdział zawiera dokładną odpowiedź na tytułowe pytanie, a więc dobór modemu, sposób podłączenia go do Amigi, szybkość i rodzaj transmisji oraz zalecane parametry komputera, pozwalające na bezproblemowe łączenie się z Internetem. Szczegółowo potraktowano sposób zainstalowania modemu PCMCIA i rodzaju potrzebnych programów w zależności od posiadanego systemu: 3.5 oraz 2.0-3.1. Dwie ilustracje.

ROZDZIAŁ DRUGI - INSTALUJĘ OPROGRAMOWANIE MIAMI

Instrukcja jak zdobyć i zainstalować Miami - najpopularniejszy pakiet TCP/IP dla Amigi. Instalacja została przedstawiona naprawdę szczegółowo, krok po kroku, zobrazowana 35 ilustracjami.

ROZDZIAŁ TRZECI - PRZEGLĄDANIE STRON WORLD WIDE WEB

Opis instalacji i korzystania z przeglądarki IBrowse oraz Voyager na przykładzie łączenia się z najpopularniejszymi wyszukiwarkami, serwisami i sklepem internetowym (sekcja "korzystam z internetowego sklepu wirtualnego"). 53 ilustracje.

ROZDZIAŁ CZWARTY - POCZTA ELEKTRONICZNA

Sposób zdobycia i instalacji programu pocztowego YAM, zakładanie darmowego konta pocztowego na stronie znanego serwisu internetowego, konfiguracja programu pod obsługę założonego konta oraz instrukcja dotycząca odbierania poczty, pisania, wysyłania (z załącznikami lub bez) przekazywania i kasowania listów. 57 ilustracji.

ROZDZIAŁ PIĄTY - IRC

Sposób zdobycia programu AmIRC, jego instalacja oraz dokładny opis użytkowania: łączenie się z przykładowymi serwerami i kanałami IRC-owymi, wyszukiwanie kanałów na podstawie nazwy, otwieranie prywatnych okien dialogowych, wysyłanie plików do rozmówcy. 42 ilustracje.

ROZDZIAŁ SZÓSTY - WWW DLA ZAAWANSOWANYCH

Obszerny rozdział (48 stron, 113 ilustracji) opisujący szczegółowe opcje przeglądarki IBrowse i Voyager, takich jak ustawianie rozmiarów cache'a, czcionek, obsługi Javaskryptu czy wbudowanych programów do obsługi poczty elektronicznej.

ROZDZIAŁ SIÓDMY - POZNAJĘ MOŻLIWOŚCI AMIGA OS 3.5

Charakterystyka oprogramowania do obsługi Internetu, zawartego w systemie AmigaOS 3.5, czyli wspomnianego już Miami, przeglądarki AWeb oraz programu pocztowego Amiga Mail. Instalacja, konfiguracja i użytkowanie. 76 ilustracji.

ROZDZIAŁ ÓSMY - POCZTA ELEKTRONICZNA DLA ZAAWANSOWANYCH

Jak stworzyć listę dystrybucyjną, obsługiwać listę użytkowników i filtrować pocztę. Instalacja pakietu PGP do kodowania poczty i wysyłanie anonimowych listów. Całość na przykładzie programu YAM. 34 ilustracje.

ROZDZIAŁ DZIEWIĄTY - FTP

Kolejny obszerny rozdział (40 stron), omawiający korzystanie z usługi FTP za pomocą programu AmFTP: instalacja, konfiguracja, zdalne operacje na plikach, łączenie się z serwerami na przykładzie Aminetu (pełna struktura katalogowa Aminetu z opisem każdego folderu), wyszukiwanie plików. 54 ilustracje.

ROZDZIAŁ DZIESIĄTY - TELNET

Co to jest telnet, opis, konfiguracja i użytkowanie programu AmTelnet, praca na terminalu na przykładzie operacji na plikach i łączenia się z IRC-em. 56 ilustracji.

ROZDZIAŁ JEDENASTY - ICQ

Program StrICQ, jego instalacja i konfiguracja. Zakładanie nowego użytkownika ICQ, wyszukiwanie znajomych, przesyłanie plików. 31 ilustracji.

ROZDZIAŁ DWUNASTY - ETHERNET

Najmniejszy objętościowo rozdział (3 strony i 6 ilustracji), pokrótce opisujący czym jest Ethernet, jak się z nim połączyć przy pomocy Amigi i jak skonfigurować pod niego Miami.

      Książkę zamyka wspomniany na początku słowniczek terminów związanych z Amigą i Internetem.
      Podsumowując "Amigę na infostradzie" muszę powiedzieć, że książka jest bardzo dobrą pozycją i nie należy jej kojarzyć z popularnymi kompendiami internetowej wiedzy z rynku peceta. Wszystkie problemy związane z instalacją i konfiguracją najważniejszych programów zostały opisane dogłębnie. Jestem pewien, że każdy początkujący "internauta" posiadający tą książkę znajdzie odpowiedź na nurtujące go pytanie i szybko dołączy do stale rosnącego grona użytkowników Internetu.
      Szkoda że nie wspomniano słowem o programie AmiTradeCenter, a przy programie YAM nie poruszono tematu obsługi grup newsowych. Szkoda również, że nie napisano nic o programie AmiGate, który nie dość że dla początkującego użytkownika jest dość wygodnym klientem Aminetu, to na dodatek pozwala na łatwiejsze zdobycie omówionego w książce oprogramowania niż łączenie się z Aminetem przy pomocy - jak sami wiemy - różnie działających przeglądarek internetowych. Należy jednak pamiętać, że "Amiga na infostradzie" jest podręcznikiem skierowanym do początkującego użytkownika, który ma za zadanie połączyć się z Internetem, poznając służące ku temu podstawowe programy.
      Czy można polecić tą książkę? Sądzę że tak. Jej koszt jest niewielki - 35 złotych. Na pewno powinni ją kupić ci amigowcy, którzy dotąd nie łączyli się ze swoich Amig z Internetem, chociażby dla samego poszerzenia horyzontów. Starzy internetowi wyjadacze co prawda nie znajdą w tej książce nic dla siebie, jednak szczegółowość opisu niektórych zagadnień jest tak duża, że jako poradnik książka naprawdę może się w przyszłości przydać. Sam korzystam z Internetu przy pomocy Amigi od kilku dobrych lat i wiele informacji które wyczytałem albo były mi znane, albo zbyt oczywiste, aby zaprzątać sobie nimi głowę. Dowiedziałem się jednak kilku nowych rzeczy, o których nie miałem zielonego pojęcia, co w znacznym stopniu usprawniło moją codzienną pracę.
      Nie jestem zwolennikiem wspierania Amigi za cenę kupowania wszystkiego, co ma w nazwie wyraz "Amiga", nie będę więc prawił morałów o tym, że aby powstała kolejna książka, należy wysupłać te 35 zł i dokonać zakupu. Sądzę że wygłodniały rynek amigowy, na którym od lat nie pojawiła się żadna książka tematycznie związana z Amigą, sam rozwiąże ten problem. Autorom polecam w przyszłości rozwinięcie pomysłu i opisanie bardziej zaawansowanych problemów związanych z Amigą i Internetem. Przydałby się opis stawiania serwera pod AmigaOS-em i LinuxemPPC, projektowania stron przy użyciu Amigi czy konfiguracji Samby do obsługi sieci lokalnej. Ale to na marginesie.

Sławomir Wilk


Dla czytelników mamy niespodziankę. Wśród osób które do 14 lipca 2001 przyślą mailem na adres redakcji dokładną ilość występujących w powyższej książce ilustracji (należy zsumować liczby podane w recenzji), wylosujemy osobę, która otrzyma egzemplarz książki "Amiga na infostradzie", ufundowany przez firmę X-Soft. Wyniki konkursu opublikujemy w trzecim numerze "Amiga Minus".

Spis treści