Amiga MinusEskarina
<<  Spis treści  >>
PODSUMOWANIE ROKU 2001
STYCZEŃ 2001

Firma Eternity wraz z Kato Development ogłasza chęć stworzenia karty wideo, umożliwiającej sprzętowe odtwarzanie plików MPEG na Amidze i podłączanie urządzeń USB, rozpoczynając jednocześnie poszukiwania osób które udzielą pomocy. Serwisy szeroko opisują plany firmy Eyetech, dotyczące parametrów nowej Amigi - komputera AmigaOne.

Powstają pierwsze amigowe sterowniki CGX do najszybszej z istniejących kart graficznych z serii Voodoo. W międzyczasie autor P96 stwierdza, że korzystanie z tej karty w Amidze jest bezcelowe, gdyż nigdy nie uda się stworzyć sterowników w pełni wykorzystujących możliwości karty.

Amiga Inc. ponownie ogłasza chęć wspierania "klasycznej" Amigi, mimo wcześniejszych zapowiedzi o definitywnym zerwaniu z przeszłością. Jeden z serwisów tłumaczy to kłopotami finansowymi firmy, co sam Bill McEwen ponoć zdradza w jednym z wywiadów. Wkrótce firma rozpoczyna eksperymenty z tworzeniem oprogramowania na komputery przenośne.

Niejaki Matt Sealey próbuje wymusić od aktualnych właścicieli praw do Amigi tzw. logi zmian, czyli dokumentację zmian wprowadzonych w systemie Amigi od czasu AmigaOS 3.1. Rusza internetowa petycja.

Do sprzedaży trafia amigowa wersja gry Earth 2140, wydana przez Epic Interactive, a polska gra Exodus: The Last War (opisywana w tym numerze) zajmuje szóste miejsce w pierwszej dziesiątce gier roku 2000 w ocenie magazynu "Amiga Flame". Firma ClickBOOM ponownie ogłasza, że każdy kto sprawi sobie tatuaż z napisem "ClickBOOM" lub "Amiga" na dowolnej części ciała i będzie w stanie to udokumentować - otrzyma od firmy za darmo dowolnie wybraną grę.

AmigaOS zwycięża w internetowej ankiecie NVidii na temat ulubionego systemu operacyjnego, zdobywając prawie 60 procent głosów. Informacje o ankiecie i zachęty do wzięcia w niej udziału pojawiły się odpowiednio wcześniej na łamach amigowych serwisów. Zainteresowanie ankietą było tak duże, że niektórzy amigowcy oszukiwali podczas głosowania. W rezultacie na jeden dzień ankieta zniknęła ze strony, a przed ponownym jej umieszczeniem wyniki wyzerowano i zablokowano możliwość wielokrotnego oddawania głosów z tego samego numeru IP. Nie przeszkodziło to jednak amigowcom w zdobyciu najlepszego wyniku.

Pewien użytkownik staje się właścicielem jedynej w swoim rodzaju obudowy do Amigi 1200. Obudowa wykonana jest bowiem z drewna. Całość sprawia pozytywne wrażenie i jest opisywana przez serwisy.

LUTY 2001

Eyetech podaje nowe informacje o AmigaOne, a firma BPlan oznajmia, iż został skonstruowany prototyp płyty Pegasos, na której docelowo ma być uruchamiany LinuxPPC i MorphOS. Płyta ma wkrótce zostać poddana testom. Pojawia się kolejna wersja testowa systemu MorphOS dla Amig PPC, w której ograniczenie czasowe wydłużono do dwóch godzin.

Firma Ossowski Schatztruhe, producent płyt CD z oprogramowaniem na Amigę, w tym Aminet CD, zostaje przejęta przez Greenville Trading International.

W konkursie na najlepszy amigowych produkt roku 2000, ogłoszonym przez firmę Trogladite Software, zwyciężają: YAM 2.2 (kategoria: program), Heretic 2 (gra), Mediator (sprzęt), MorphOS (odkrycie roku) i Amiga.Realm (portal).

Do sprzedaży trafia gra Payback, amigowy klon gry GTA. Pojawia się również zręcznościowo-logiczna gra Bubble Heroes.

Zostaje wydana pełna wersja programu HTMLread - nakładki na amigowy program pocztowy YAM, umożliwiającej odczytywanie maili zapisanych w formacie HTML.

Amiga Inc. rozpoczyna sprzedaż kolejnej serii przedmiotów z amigowym logo, m.in. plecaków i koszulek.

MARZEC 2001

W jednym z pierwszych testów porównawczych polskiego Mediatora i zagranicznego G-Rexa, zwycięża produkt firmy Elbox. Firma DCE rozpoczyna sprzedaż G-Rexa - slotów PCI dla Amig z kartami Blizzard PPC.

Amiga Inc. ogłasza, iż przygotowywane przez firmę dwa przenośne komputery będą wyposażone w system AmigaDE. Według planów ma zostać wyprodukowanych i sprzedanych 7 milionów sztuk tych komputerów.

Zostaje wydany pierwszy numer magazynu "Amiga Minus". Pojawia się nowy polski portal amigowy - Amiga Zone.

Rzecznikiem prasowym polskiej firmy Matay zostaje były redaktor naczelny "eXeca", Grzegorz Juraszek. Wkrótce Matay oświadcza, iż firma opracowała kolejny interfejs kart PCI do Amigi, noszący nazwę Prometeusz.

W konkursie ogłoszonym przez serwis VirusHelp Denmark, najlepszym amigowym programem antywirusowym zostaje VirusZ.

Amiga Inc. kieruje do sprzedaży kolejne przedmioty z amigowym logo. Tym razem są to kubki i szklanki.

KWIECIEŃ 2001

Firma Eyetech przedstawia kolejne sloty kart PCI dla Amigi noszące nazwę Predator, które są podłączane do kart turbo BlizzardPPC. Jednocześnie okazuje się, że termin skierowania AmigaOne do sprzedaży został przesunięty na czerwiec.

Amiga Inc. ogłasza podjęcie współpracy z firmą Sharp w zakresie tworzenia oprogramowania na palmtopy tej firmy oraz z firmą Elbox w zakresie współtworzenia systemu AmigaOS 4.0.

Rozpoczyna działalność wrocławska firma S-Bit, zajmująca się projektowaniem i produkcją urządzeń elektronicznych do Amigi, między innymi szybkich portów szeregowych i równoległych.

Pojawia się wersja demonstracyjna najnowszej amigowej gry Shogo: Mobile Armor Division, która pod koniec miesiąca trafia do sprzedaży.

W Aminecie pojawiają się wirusy pod postacią koni trojańskich, wysyłające z zarażonego komputera obraźliwe maile pod adresem pracowników firmy Haage&Partner. Małe zamieszanie wywołuje pojawienie się w Aminecie pliku z uaktualnieniem pamięci flash kart PPC. Autor uaktualnień stwierdza, że jego pliki nigdy nie były umieszczane w Aminecie. Serwisy sugerują, że nieznane uaktualnienie może być kolejnym wirusem. Ogólnie miesiąc przynosi sporą ilość nowych amigowych wirusów i wszystko wskazuje na to, że większość z nich wyszła spod ręki polskich programistów.

Pojawia się w sprzedaży oczekiwany od niemal dwóch lat program iFusion - komercyjny emulator makintosza na Amigę PPC.

W sieci powstaje pokaźnych rozmiarów zbiór z najlepszymi amigowymi demami w postaci filmów DivX, a pod adresem www.amiga.at pojawia się strona firmy oferującej usługi telekomunikacyjne, na co firma Amiga Inc. reaguje zapowiadając walkę o swoje prawa. Wspomniana firma telekomunikacyjna użytkuje domenę do dziś.

MAJ 2001

Firma Matay ogłasza, iż moment pojawienia się Prometeusza w sprzedaży zostaje odsunięty w czasie o dwa tygodnie. Firma udostępnia pakiet deweloperski dla osób, które chcą tworzyć oprogramowanie dla firmowego interfejsu PCI.

Elbox ogłasza rychłe rozpoczęcie sprzedaży Mediatora w wersji dla Amigi 4000 i Amig wyposażonych w sloty Zorro III i IV.

W firmie S-Bit pojawiają się w sprzedaży pierwsze karty PARalizer i SpeedCOM, zastępujące wybrane porty Amigi szybszymi odpowiednikami.

Odbywa się pokaz palmtopów firmy Sharp, bazujących na oprogramowaniu AmigaDE.

Prace nad amigową wersją gry Sin dobiegają końca. Firma Hyperion, producent gry, oświadcza, że produkt nie trafi jednak do sprzedaży, gdyż firma chce wydać grę na nową Amigę, na którą trzeba poczekać. Obecne Amigi - jak twierdzi producent - nie posiadają wystarczającej mocy obliczeniowej, niezbędnej do uruchomienia gry.

Serwis Virus Help Denmark, śladem innych platform sprzętowych, uruchamia encyklopedię wirusów na Amigę.

CZERWIEC 2001

Amiga Inc. ogłasza, że w lipcu trafi do sprzedaży komputer AmigaOne wraz z systemem AmigaOS 4.0. Amiga Inc. i Matay ogłaszają podjęcie współpracy w zakresie przystosowania produktów firmy Matay do pracy z AmigaOS 4.0.

Elbox oświadcza, że produkcja kart SharkPPC rozpocznie się dopiero wtedy, gdy pojawi się system AmigaOS 4.0.

Firma AmiSoft, która zapowiedziała wyprodukowanie pierwszych slotów USB dla Amigi, kończy działalność z przyczyn finansowych.

Pojawiają się prototypy interfejsu graficznego systemu AmigaDE, które u jednych wywołują zachwyt, a u innych konsternację.

Redaktor naczelny polskiego czasopisma "Amiga Computer Studio" oświadcza, iż z momentem pojawienia się najbliższego numeru czasopismo przestanie się ukazywać.

Pojawia się drugi numer magazynu "Amiga Minus".

Ukazuje się amigowy port słownika angielsko-polskiego Collinsa.

Firma X-Soft informuje o rozpoczęciu przygotowań nad organizacją komercyjnej imprezy - Amiga Meeting 2001. Planowane miejsce i termin: Łódź, pierwsza połowa września.

Trzeci program Polskiego Radia emituje audycję, poświęconą alternatywnym komputerom. Program zdominowany został tematyką amigową, a na fali szerokiego zainteresowania audycją, tydzień później Amiga po raz drugi gości w studiu radiowej Trójki, lecz tym razem program jest poświęcony wyłącznie Amidze.

LIPIEC 2001

Kończy działalność puławska firma Gift, od lat zajmująca się sprzedażą amigowego sprzętu.

Wraz z pojawieniem się piątego numeru magazynu "eXec", ukazuje się zapowiedź nowego amigowego czasopisma zatytułowanego "OSET", przeznaczonego dla posiadaczy nierozbudowanych Amig.

Autor IBrowse'a, jednej z trzech internetowych przeglądarek na Amigę, traci motywację i rozpisuje ankietę, która ma mu pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: czy warto kontynuować rozwój programu.

Holger Kruse, autor Miami, zapowiada kontynuację prac nad rozwojem programu po blisko rocznym zastoju.

Pojawia się kolejna wersja programu Softcinema polskiego autorstwa, pozwalająca na odtwarzanie filmów zapisanych w formacie DivX.

SIERPIEŃ 2001

Projekt obudowy legendarnej Amigi o nazwie Amiga Walker zostaje wykupiony przez firmę Merlancia Industries. Rozpoczynają się spekulacje na temat tego, co firma ma zamiar włożyć do zgrabnie zaprojektowanej obudowy niedoszłej Amigi. Jak się wkrótce okazuje, na bazie obudowy ma powstać komputer oparty o procesor G3/G4, ale zupełnie niezwiązany z Amigą.

Firma Elbox informuje, że sterowniki do tunerów TV i kart muzycznych oraz rozszerzone sterowniki dla kart graficznych będą płatne dla użytkowników Mediatora.

Amiga Inc. rozpoczyna sprzedaż programu AmigaDE Player, umożliwiającego uruchamianie na pececie oprogramowania dla systemu AmigaDE.

Okazuje się, że z braku wystarczającej liczby zamówień pierwszy numer zapowiedzianego miesiąc wcześniej amigowego czasopisma "OSET" albo w ogóle się nie ukaże, albo ukaże się kiedy indziej.

X-Soft przedstawia kolejne informacje dotyczące planowanej na wrzesień imprezy Amiga Meeting 2001. Tym razem okazuje się, że impreza zostaje przełożona na październik, a jednym z punktów jej programu ma być prezentacja komputera AmigaOne.

Z przyczyn finansowych zostaje zamknięty internetowy sklep prowadzony przez Amiga Inc., w którym do tej pory można było kupić między innymi koszulki, szklanki i skarpetki z amigowym logo. Jako powód zamknięcia sklepu serwisy wskazują pazerność firmy. Okazuje się, że nie znalazło się zbyt dużo chętnych na ami-skarpetki po 7.5 dolara za parę.

WRZESIEŃ 2001

Eyetech przedstawia kolejne informacje na temat AmigaOne i AmigaOS 4.0 z których wynika, że początkowo płyta AmigaOne będzie wymagać do uruchomienia płyty Amigi 1200. Ma to być faza przejściowa do momentu pojawienia się AmigaOS 4.2 i uzyskania samodzielności względem starego sprzętu.

Pojawiają się informacje o emulatorze Amigi na peceta o nazwie Amithlon. Zalety: instalacja na osobnej partycji, rozpoznawanie twardych dysków w formatach amigowych, współpraca z wybranymi kartami graficznymi nVidii. Oliver Wagner oświadcza, że Voyager - przeglądarka WWW jego autorstwa - będzie rozwijana nie tylko dla "klasycznego" AmigaOS i MorphOS, ale i dla AmigaOS 4.0 oraz Amithlona.

Elbox rozpoczyna sprzedaż Mediator Multimedia CD, czyli płatnych sterowników do kart PCI używanych z Mediatorem. Cena: około 100 zł. Firma rozpoczyna znakowanie programów napisanych dla Mediatora przez jego użytkowników symbolem jakości: "Approved by Elbox", a zagraniczny serwis podaje wiadomość, iż na najbliższych targach firma Elbox zaprezentuje kartę procesorową SharkPPC.

Sympatycy polskiego programu muzycznego Digi Booster rozpoczynają akcję, mającą na celu zmobilizowanie autorów programu do stworzenia jego kolejnych wersji.

X-Soft przedstawia ostateczne szczegóły na temat imprezy Amiga Meeting 2001. Jak przypuszczano, nie odbędzie się na niej prezentacja komputera AmigaOne.

Firma Errorware, specjalizująca się w produkcji koszulek z nadrukami komunikatów błędów z różnych sytemów operacyjnych, poszerza swoją ofertę o "guru meditation" - legendarny komunikat błędu znany od czasów najstarszej Amigi.

Amiga Inc. pozbywa się wszystkich posiadanych domen oprócz www.amiga.com, a serwis informacyjny CNN podaje informację, jakoby firma Amiga Inc. miała siedzibę w Australii.

PAŹDZIERNIK 2001

Firma Bplan informuje, że płyta Pegasos ma trafić do sprzedaży w pierwszym kwartale 2002 roku. Firma stwierdza również, że autorzy systemu MorphOS od maja 2001 roku mają możliwość podpisania umowy z Amiga Inc., ale tego nie zrobią. Firma Eyetech podaje, że termin pojawienia się w sprzedaży komputera AmigaOne znów zostaje przesunięty w czasie o kilka miesięcy, a Bill McEwen dementuje plotki, jakoby Amiga Inc. była w trudnej sytuacji finansowej.

Serwis amiga.org podaje wiadomość, że firma Haage&Partner, jedna z głównych firm współpracujących z Amiga Inc., kończy zajmowanie się Amigą wskutek braku możliwości znalezienia wspólnego języka z Amiga Inc. Wkrótce zawartość strony znika, a jej autor stwierdza, że wiadomość została umieszczona przez osoby, które włamały się na serwer, przy okazji niszcząc zawartość serwisu.

Wouter Oortmerssen, autor języka AmigaE, przygotowuje język skryptowy Sheep na zamówienie Amiga Inc. Sheep ma zastąpić Arexxa w systemie AmigaOS 4.0.

Mimo wcześniejszej zapowiedzi o śmierci czasopisma "Amiga Computer Studio", ukazuje się jego kolejny numer. Jest to jednak numer pożegnalny, w którym opublikowano zaległe artykuły, a teksty które nie zmieściły się w numerze wrzucono na płytę CD. Równolegle przestaje się ukazywać zagraniczne czasopismo "Amiga Active".

Rozpoczyna działalność polska firma eFunzine, zajmująca się sprzedażą nowego i używanego sprzętu do Amigi, a w Łodzi odbywa się Amiga Meeting 2001 (raport w bieżącym numerze).

W sieci pojawia się amatorski opis konstrukcji samochodowego odtwarzacza mp3 na bazie płyty Amigi 1200. Powstaje projekt nowej strony internetowej Aminetu, umożliwiający wygodniejsze niż dotychczas przeglądanie jego zawartości.

LISTOPAD 2001

Firma Amiga Inc. podpisuje kontrakt z firmą Eyetech, Hyperion i Haage&Partner, którego celem jest stworzenie systemu AmigaOS 4.0. Niektóre serwisy sugerują, iż prace nad systemem 4.0 są jeszcze w powijakach.

Ralph Schmidt, autor systemu MorphOS, oświadcza, że jego firma nigdy nie pozwoli na to, by Amiga Inc. wykorzystała płytę Pegasos oraz system MorphOS we własnych rozwiązaniach. W odpowiedzi wiceszef Amiga Inc. stwierdza, że MorphOS nigdy nie zostanie uznany przez jego firmę za oficjalny system Amigi, a sama Amiga Inc. nigdy nie będzie współpracowała ze współautorami systemu MorphOS. Kilka dni później Amiga Inc. sugeruje, że autorzy systemu MorphOS bez zgody firmy bazują na kodzie systemu AmigaOS, a ci drudzy odpowiadają, że jest to nieprawda, podając uzasadnienie.

Na targach Amiga 2001 w Kolonii nie odbył się ani pokaz komputera AmigaOne, ani demonstracja systemu AmigaOS 4.0. Na targach nie zjawiły się bowiem firmy Amiga Inc. i Eyetech, a firma Hyperion ogranicza się do podania suchych informacji i przedstawienia kilku zdjęć. Jedną z głównych atrakcji targów była prezentacja systemu MorphOS na działającym modelu płyty Pegasos. Na tych samych targach firma Elbox prezentuje kartę SharkPPC. W sieci pojawiają się informacje, że karta jest duplikatem karty Crescendo 7200 firmy Sonnet, gdyż wizualnie różni się od niej jedynie drobiazgami.

Jeden z użytkowników wypowiada się na łamach serwisu internetowego, że YAM, najpopularniejszy program pocztowy na Amigę, ma "dziurę" umożliwiającą włamanie się do komputera bądź podesłanie i zdalne uruchomienie wirusa. Jak się wkrótce okazuje, winę ponosi MUI, na co odpowiedzią jest pojawienie się pierwszych "łatek". Tymczasem Oliver Wagner, potwierdzając istnienie błędów w MUI, stwierdza, że jego programy, m.in. przeglądarka Voyager i AmIRC, są pozbawione błędów i odporne na ataki z zewnątrz.

Stefan Stuntz, autor MUI, sugeruje, że od dawna nierozwijane MUI być może doczeka się kolejnej wersji, a spod ręki Polaka wychodzi amigowa wersja komunikatora Gadu-Gadu, na razie dostępna jedynie dla betatesterów.

Stacja telewizyjna TV4 poświęca Amidze jeden z odcinków programu o tematyce komputerowej.

GRUDZIEŃ 2001

Strona internetowa firmy Amiga Inc. zostaje podmieniona przez hakerów. Wkrótce potem zostaje podmieniona strona firmy Eyetech, partnera Amiga Inc.

W Aminecie pojawiają się dwie polskie produkcje scenowe określone jako konie trojańskie. Obie produkcje uruchomione pod emulatorem Amigi na pececie kasują systemowe pliki amigowej partycji.

Pojawia się pierwsza publiczna wersja programu Gadami, amigowego portu Gadu-Gadu.

24 grudnia ukazuje się trzeci numer "Amiga Minus".

Opracował Sławomir Wilk
<<  Spis treści  >>