Amiga MinusEskarina
<<  Spis treści  >>
AMINET 43
Od niemieckiej firmy Schatztruhe otrzymaliśmy egzemplarz płyty Aminet o numerze 43, wydany w czerwcu 2001 roku.

Płyta zawiera ogół nowych plików, które pojawiły się w Aminecie od momentu pojawienia się w sprzedaży płyty Aminet 42 do czerwca 2001 roku. Łącznie jest to jeden gigabajt danych (po rozpakowaniu).

Największą część płyty (252 MB) zajmują produkcje scenowe (katalog demo - 37 produkcji), z czego najliczniejsze są intra (11 pozycji). Największy objętościowo podkatalog to dema plikowe. Znajdują się w nim co prawda tylko cztery prace, ale jedną z nich jest polskie demo VHS "Impact" grup Whelpz i Potion, wystawione na party Satellite 2000. Wśród pozycji scenowych można też znaleźć demo "Melba" polskiej grupy Appendix i intro do dysku muzycznego "Kiss My Jazz" Jazzcata. Prac scenowych jest sporo, jednak ogólnie nie są zachwycające i prezentują się przeciętnie.

Drugim dużym pod względem rozmiaru jest katalog pix - 163 MB, w którym najwięcej miejsca zajmuje podkatalog z plikami MPG. Wśród filmów można znaleźć liczącą prawie sześć minut relację z targów Home Electronics World '99, omawiającą i przedstawiającą stoiska takich firm jak Haage&Partner czy Amiga Inc. oraz wystawę komputerów firmy Commodore, a także blisko dziesięciominutową relację filmową z World of Altenatives 2000, a w niej prezentację polskiej gry Exodus, karty Mediator na stoisku firmy Vesalia oraz rzut oka na sylwetki wielu znanych amigowych postaci.

Kolejny duży katalog to game (133 MB), a w nim m.in. dodatek do gry Heretic II (Abode of Golgotha 2) zawierający 12 nowych plansz, demo gry Payback, AmiGo - port znanej gry planszowej oraz sporo mniejszych gier, w tym logicznych, RPG, a nawet jedna tekstówka.

Ostatni z większych katalogów tej płyty to biz (117 MB), zawierający m.in. demo programu graficznego fxPAINT i demo gry Shogo.

Najliczniejszym katalogiem płyty jest katalog util, liczący 141 pozycji, m.in. nowe wersje programów antywirusowych Safe 15.2 i VirusExecutor 2.16 oraz baza VirusWarning.guide, RemAPollo i dużo innych ciekawych programów, programików i nakładek.

W pozostałych katalogach płyty znaleźć można mniej lub bardziej nowe wersje programów: HTMLread (nakładka na program pocztowy YAM umożliwiająca przeglądanie listów zapisanych w HTML-u), TaskiSMS (wysyłanie esemesów, polski program), Lynx (przeglądarka tekstowa stron WWW), SoftCinema (odtwarzacz plików wideo, w tym formatu avi) czy polskie locale do AmigaOS 3.9.

Ogólnie należy podsumować zawartość płyty na czwórkę. Przeglądając zawarte na niej pliki znalazłem dla siebie wiele interesujących pozycji. Kilka znalezionych programów używam do dziś. Płyta zawiera jakby przegląd najważniejszego oprogramowania: do poczty internetowej, stron WWW, esemesów, grafiki, a także programy antywirusowe, edytory tekstu i gry.

Najważniejszą pozycją płyty jest program do tworzenia animacji Wildfire 5, zamieszczony w pełnej wersji z licencją dla posiadacza płyty i możliwością taniej aktualizacji do wersji 7. Jedyną jego wadą jest brak angielskiej dokumentacji (jest tylko niemiecka).

Jako dodatek do płyty służą amigowe aktualności z ostatniego okresu w postaci stron serwisów www.amiga-news.de (po niemiecku) i Amiga Power (po francusku). Angielskiej wersji aktualności brak.

Płyty z serii Aminet cieszą się sporym powodzeniem. Płytę Aminet 43 polecam zwłaszcza ze względu na program Wildfire 5, filmowe relacje z amigowych targów oraz przekrój najważniejszego oprogramowania na Amigę. Szczególnie polecam kupno płyty (tej czy innej z aminetowej serii) u samego wydawcy (www.schatztruhe.de) - klienci obsługiwani są błyskawicznie, a przesyłka z Niemiec wędruje do polskiego odbiorcy kilka dni, porównywalnie z przesyłkami krajowymi.

Sławomir Wilk
<<  Spis treści  >>